Elbląg Pomnik Odrodzenia – imponująca renowacja!

0
585

Nie wiem, który już raz byłam w Elblągu. Ostatnia wyprawa zaskoczyła mnie faktem odnowienia Pomnika Odrodzenia, który wprawdzie pochodzi z poprzedniej epoki, ale tak wrósł w krajobraz miasta, że mieszkańcy nie wyobrażają sobie życia bez niego. Mało tego, ziściła się inicjatywa, żeby go odnowić i przywrócić dawny blask. Powiem Wam, efekty przerosły moje oczekiwania.

Parę słów o pomniku

W trzydziestą rocznią powrotu ziemi elbląskiej do macierzy,w roku 1975 odsłonięto Pomnik Odrodzenia W Elblągu.

Przez lata wrósł w krajobraz, zielonkawy, bo taki kolor miała patyna, jakoś taki smutnawy…

Zaprojektował go artysta Jan Siek, pochodzący z Krakowa. Monument ma wymiary 18 x 8 m. Przestawia łopoczący sztandar, na którym można odnależć najważniejsze wydarzenia historyczne z historii Polski, niektóre nawiązują do historii Elbląga, są akcenty związane z bliskością morza, walki z zakonem krzyżackim oraz jak mówią historycy do sojuszu robotniczo chłopskiego, a nad wszystkim czuwa orzeł bez korony. Był „w sam raz”- na odsłonięcie w uroczyste świętowanie 30 lecia PRL.

Choć ogólny trend „dekomunizacyjny” raczej dąży do likwidacji pomników tego typu, to pomnik w Elblągu wydawałoby się iż gloryfikuje poprzedni ustrój, jednakże tak wtopił się w miasto że stał sę znakiem rozpoznawalnym, punktem orientacyjnym w czasie zwiedzania, że nikt nie wyobraża sobie miasta bez niego.

Inicjatywa odnowienia pomnika

Rzeźba stała już ok.50 lat, zdążyła pokryć się patyną, gdyż jest wykonana z mosiądzu , aż kiedyś ktoś z mieszkańców wpadł na pomysł, żeby zgłosić projet renowacji pomnika do Budżetu Obywatelskiego na rok 2021.

Odbyło się głosowanie, ponad 1,1 tysiąca mieszkańców Elbląga opowiedziało się za jego odnowieniem.

Wykonawstwo powierzono konsorcjum trzech firm, którego liderem jest firma BIT Dariusz Brodziak, a partnerem Szymon Juźków PRO ANTIC -Konserwacja Zabytków.

Oprócz odnowy samego pomnika, powiększono cokół rzeźby, odnowiono teren wokół, ławki i nawierzchnię.

Remont miał się zakończyć w lipcu 2022, ale gdy ja byłam w Elblągu 15 sierpnia 2022, nie zakończył się, a obiekt otaczały płotki wykonawcy remontu.Oceńcie sami efekty. Koszt odnowienia to ok.480 tysięcy złotych.

Podsumowanie

Miasto Elbląg pięknieje z roku na rok, nie ma roku, by w czasie mojego pobytu coś się nie zmieniło, czegoś nie odnowiono.

Zawsze mnie coś zauroczy i zachwyci. Polecam Elbląg o każdej porze roku!

Zobaczcie moje wcześniejsze felietony o Elblągu, tu na stronie.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj