Stary cmentarz prawosławny między Stefankowicami a Kułakowicami woj. lubelskie

0
336

Przejeżdżałam tu w czasie podróży po Lubelszczyźnie. Cmentarz jest na górce, wokół pola uprawne, jest b. zaniedbany.

Odnalazłam w internecie, że jest to stary cmentarz prawosławny.

Stary cmentarz w Stefankowicach

Cmentarz prawosławny w Stefankowicach – nekropolia prawosławna w Stefankowicach, utworzona prawdopodobnie po 1875, użytkowana do końca II wojny światowej.

Cmentarz został prawdopodobnie urządzony po likwidacji unickiej diecezji chełmskiej w 1875, gdy miejscowi unici, pod przymusem przeszli na prawosławie[1]. Cmentarz był użytkowany przez miejscową ludność prawosławną do końca II wojny światowej. W kolejnych latach został porzucony i popadł w ruinę[1].

Na początku lat 90. XX wieku na terenie nekropolii znajdowało się 10 nagrobków, z czego osiem uszkodzonych. Nagrobki uszkodzone pierwotnie miały postać krzyży prawosławnych ustawionych na prostopadłościennych postumentach lub stellach[1]. Najstarszy z nagrobków datowany jest na r. 1906[1]. Na cmentarzu pochowani są prawosławny kapłan Mychajło Bokijewycz oraz matuszka Antonina Ulaszkewycz, którzy według napisu nagrobnego zostali w 1945 zamordowani[2]. Poza tym na terenie nekropolii zachowały się nagrobek-stella z krzyżem łacińskim oraz jeden nagrobek w postaci poziomej płyty. Na obydwu znajdują się inskrypcje w języku polskim, nagrobki te jako jedyne na cmentarzu nie są zniszczone[1].”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_prawosławny_w_Stefankowicach

Poszłam tam pieszo, od razu pożałowałam, bo były tam wielkie pokrzywy i moje stopy doznały „masażu” lecznicznego .

Ale było warto.

Na wielu pomnikach widzimy napisy w cyrylicy, całe szczęście, że znam język rosyjski dość dobrze, to wiele z nich umiałam odczytać.

Podsumowanie

Zapraszam na Lubelszczyznę, jest tu wiele takich miejsc. Warto zobaczyć, za parę lat ich nie będzie.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj