Sobibór Wieś- gmina Włodawa nad Bugiem

0
226

Byłam tam w maju 2023. Odwiedziliśmy Sobibór, między innymi obóz zagłady, który opiszę osobno. PO drodze zauważyliśmy kaplicę, a której odbywają się nabożeństwa.

Dwa słowa o Sobiborze

Sobibór – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie włodawskim, w gminie Włodawa[5][6]. Leży nad Bugiem.

Na terenie wsi utworzono dwa sołectwa Sobibór-Stacja i Sobibór-Wieś[7]. Według Narodowego Spisu Powszechnego z roku 2011 wieś liczyła 434 mieszkańców[8].

Wierni Kościoła rzymskokatolickiego należą do parafii św. Jana Jałmużnika w Orchówku.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sobib%C3%B3r

Opis

„Nazwa wsi związana jest z imieniem Sobiebor. Wieś znajduje się na skraju lasów sobiborskich. Na jej terenie stoi murowany dwór, dawna siedziba szkoły. 4 km na zachód od wsi, w środku lasu, znajduje się sołectwo Sobibór Stacja. Mieści się tam czynna towarowa stacja kolejowa Sobibór (przeładunek drewna) oraz muzeum wraz z pomnikiem upamiętniającym dawny obóz zagłady. Siedziba Nadleśnictwa Sobibór.

Przy stacji działał w latach 1942–1943 niemiecki nazistowski obóz zagłady w Sobiborze, w skład załogi którego wchodziło 30 Niemców oraz 150 byłych jeńców sowieckich na służbie niemieckiej, głównie Ukraińców. Zamordowano tam co najmniej ćwierć miliona ludzi[9]. 14 października 1943 roku w obozie wybuchł bunt więźniów, w wyniku którego zostało zabitych dwunastu esesmanów, trzystu więźniom zaś udało się zbiec[10].

W latach 1867–1933 miejscowość była siedzibą gminy SobibórW latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa chełmskiego.

Na terenie miejscowości znajduje się przystanek kolejowy Okuninka Białe[11], natomiast stacja kolejowa Sobibór należy do obrębu wsi Żłobek[12].”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Sobib%C3%B3r#Opis

Podsumowanie

Jak widzicie, przez przypadek można odwiedzić ciekawe miejsca, polecam gminę Włodawa, która jest czarująca i na pewno tu wrócę, by opisać kolejne cudeńka.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj