Rynek w Olsztynie koło Częstochowy plenerową galerią sztuki

0
245

11 listopada spędziłam w trasie, pojechałam do Janowa niedaleko Częstochowy. Nie odmówiłam sobie krótkiej wizyty w pochmurnym Olsztynie, gdzie spotkała mnie niespodzianka na rynku. Piszę o niej poniżej.

Parę słów wspomnień

Kiedyś nie było tu nic poza jedną restauracją na rynku, obecnie agroturystyka i sieć małych obiektów gastronomicznych zadowoli każdego.

Gmina Olsztyn dostrzegła możliwości czerpania dochodów z turystyki, dlatego między innymi kiedyś można było parkować za darmo, teraz już nie.

Porady praktyczne

Kiedyś okolice zamku i sam zamek były całkowicie „dzikie”- można było wejść, z każdej strony, teraz całość otoczono ogrodzeniem, są bilety wstępu, teraz 10 zł.

Bardziej strome i niebezpieczne elementy ruin wzmocniono barierkami, dla bezpieczeństwa turystów. Część zamku odbudowano.

Wejście na górę zamkową nie jest bardzo strome, każdy da radę. To oferta dla seniora na odpoczynek z wnuczkami.

Byłam na zamku wielokrotnie, kiedyś nocą (b. dawno ok.1995) – kiedy występował tu Maanam i Perfect, a moc fajerwerków rozświetliła okolice. Coś wspaniałego! Potem poszła fama, że hałas niszczy mury i przeniesiono tę imprezę gdzie indziej, między innymi na Ogrodzieniec.

Niedaleko zamku są liczne małe obiekty gastronomii, można kupić lody i kawę, czas miło spędzić z rodzinką.

Plenerowa Galeria Rzeźby „Stalowe relikty” w Olsztynie

Nie wiem kto wpadł na ten pomysł, ale słowo: „brawo” to mało powiedziane. Dzięki temu małe miasteczko turystyczne ma nie tylko zamek ale i sztukę, przez duże S – na wyciągnięcie ręki.

Tym razem naprawdę zostałam zaskoczona.

Na stronie Olsztyna pisze, że wystawa była otwarta od kwietnia do końca sierpnia, ale ja byłam w listopadzie i dalej była.

Wystawę wspiera Gmina Olsztyn, Gminny Ośrodek Kultury, UMCS, tak pisze na tablicy przy wystawie.

Odszukałam wiadomości o pomyśle w lokalnej prasie o artyście, który jest twórcą wystawy Pan dr Radosław Skóra :”

„Artysta w 2003 r. ukończył Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. W 2020 r. obronił doktorat na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Intermediów i Rzeźby na Wydziale Artystycznym UMCS. Działalność artystyczną prowadzi w zakresie rzeźby, ceramiki i grafiki. Jest autorem dziesięciu wystaw indywidualnych. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych. Uhonorowany III nagrodą za rzeźbę Drzewo na XII Międzynarodowym Jesiennym Salonie Sztuki, BWA Ostrowiec Świętokrzyski w 2014 r. oraz Grand Prix za rzeźbę Drzewo II podczas XIII Międzynarodowego Jesiennego Salonu Sztuki, BWA Ostrowiec Świętokrzyski w 2016 r.”

źródło:https://gazetaregionalna.com/rzezby-skory-na-olsztynskim-rynku/

Popatrzcie sami, wystawa jest świetna!

Ciekawostka

Na zamku w Olsztynie wielokrotnie kręcono filmy, między innymi:

Rękopis znaleziony w Saragossie; Demony Wojny według Goi; Wyprawa Pod Podszewkę Alp; Hrabina Cosel; Czarne chmury, Polonia Restituta, Szamanka.

Podsumowanie

Chcesz spędzić fajny weekend, tak, to tu! Bierz wnuczki, rodzinkę i przyjeżdżajcie! Aktywny wypoczynek i świeże powietrze na pewno zrelaksuje każdego!

Zapraszam do Olsztyna!

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj