Kościół św. Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Iwoniczu-Zdroju

0
242

W majowej wyprawie Johanki w 2023 roku , zwiedzając magiczny Iwonicz Zdrój, natrafiłam na tę perełkę architektury.

Obok jest inny, nowy kościół. zaraz przy zabytkowym, ale ten który opisuję, ma swój niepowtarzalny urok.

Kościół św. Iwona i Matki Bożej Uzrowienia Chorych w Iwoniczu-Zdroju

Kościół świętego Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych – rzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii św. Iwona w Iwoniczu-Zdroju.

Świątynia została wzniesiona w 1895 roku. Ufundowana została przez hrabiego Załuskiego i zaprojektowana przez architekta austriackiego Favorgera. Gruntownie została wyremontowana w 1927 roku i latach 1948 – 52 po uszkodzeniach z okresu Ii wojny światowej – zatarte zostały wówczas częściowo cechy stylowe. W 1995 roku została połączona z nową świątynią dobudówką.

Jest to budowla drewniana, trzynawowa, posiadająca konstrukcję słupowo – ramową. Świątynia nie jest orientowana i została zbudowana w stylu neogotyckimKościół jest bazyliką posiadającą wydzielone po bokach niższe nawy. Prezbiterium nie jest wydzielone z nawy i jest zamknięte prostokątnie. Fasada frontowa posiada trzy wejścia i jest zwieńczona trójkątnym szczytem. Świątynia jest nakryta dachem jednokalenicowym, pokrytym blachą, na dachu znajdują się dwie ośmioboczne wieżyczki na sygnaturkę, zwieńczone blaszanymi ostrosłupowymi dachami hełmowymiWnętrze jest podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów z arkadami po trzy sztuki. Strop posiada przekrój trójkąta i dekorację kasetonowąProspekt organowy reprezentuje styl neogotycki i został wykonany na z początku XX wiekuOłtarz główny został zbudowany w stylu neogotyckim, natomiast dwa ołtarze boczne powstały pod koniec XIX wieku i zostały zbudowane w stylu eklektycznym[2].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Iwona_i_Matki_Bożej_Uzdrowienia_Chorych_w_Iwoniczu-Zdroju

Podsumowanie

Drodzy Sympatycy 50ok.pl.

Iwonicz-Zdrój jest mały, ale magiczny, ma swój klimat, warto tu przyjechać. To pierwszy z reportaży, kolejne wkrótce!

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj