Pomnik Samolot MIG 15 w Ostrowie Wielkopolskim

0
441

Kiedy ostatnio wróciłam w drodze nad morze do Ostrowa Wielkopolskiego w celu odwiedzenia synagogi, którą niedługo opiszę, przy drodze zobaczyliśmy pomnik z oryginalnego radzieckiego samolotu, przy ulicy Krotoszyńskiej. Pospiesznie szukaliśmy parkingu, a ja pobiegłam zrobić zdjęcia.

Potem poczytałam , że samolot został wyremontowany, grupa lokalnych zapaleńców wymieniła ręcznie nity, część elementów, pokryto samolot nową powłoką, a obecnie będzie nawet nocą podświetlany.

Historia pomnika

„Ostrów Wlkp., skwer przy ul. Krotoszyńskiej. Na 1000 lecie polskiej państwowości Aeroklub Ostrowski ufundował mieszkańcom pomnik samolotu Lim-1, akcentując przy okazji 20 lecie swego istnienia. W trakcie odnawiania pomnika w 2017 roku okazało się że jest to wyprodukowany w 1949 roku w Związku Radzieckim MIG-15 nr 0234. Jest jednym z pięciu pierwszych tego typu samolotów, które trafiły do Polski 19 lipca 1951 roku.”

źródło:https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Lim-1_Ostr%C3%B3w_Wlkp.jpg

Podsumowanie

Jak widzicie dzięki temu, że zwiedzamy spontanicznie, mogłam Wam przedstawić ten niezwykły pomnik. Poczytajcie o remoncie tego samolotu w internecie, ciekawa inicjatywa.

Byłam też w innym mieście, z pięknym pomnikiem w formie samolotu -znacznie większego typu Ił (Iljuszyn), wkrótce opiszę.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj