Dzisiaj kolejna relacja z sierpniowej Wyprawy Johanki z roku 2023. Zapraszam na kolejne, zwiedzanie spontaniczne jest moim sposobem na odnajdowanie perełek takich jak to miejsce.
Parę słów o miejscowości
„Pławce – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie średzkim, w gminie Środa Wielkopolska.
Nazwa miejscowości wzięła się od zwyczaju pławienia (kąpania) koni w zbiornikach wodnych, m.in. w czasie wojen.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pławce#Nazwa
Historia wsi Pławce
„Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiły się w XIV wieku, gdzie figuruje w dokumentach jako Plowcze. W XVI w. wieś należała do rodzin Niwskich i Żernickich, natomiast w XVII w. do Łasickich. W następnych latach miejscowość była królewszczyzną dzierżawioną przez Malczewskiego. Po przejęciu przez rząd pruski oddana w dzierżawę Kurowskim, a następnie Niemcom.
Najstarsi mieszkańcy pamiętają epidemię cholery w okolicy. Umarli zostali pochowani w pobliskim lesie na tzw. torfowiskach, z których w XX i XXI wieku był wydobywany torf. Pozostałością po wydobyciu są sztuczne oczka wodne. Są zamieszkiwane przez wiele gatunków ryb m.in. szczupak do 1,5m długości i, płoć, węgorze, karasie, japońce, liny, okonie,leszcze. Znalazła tam także schronienie para łabędzi niemych. Natomiast w kierunku Środy Wlkp. znajdują się tzw. rozlewiska, będące miejscem zbiórek ptaków przed jesiennymi odlotami, wśród których można rozróżnić m.in. żurawie.
W latach 1902-1976 przez miejscowość przebiegała trasa wąskotorówki na trasie Kobypole – Środa Miasto – Zaniemyśl.
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.”
źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Pławce#Historia_i_warunki_przyrodnicze
Kościół Św. Stanisława Kostki w Pławcach
„We wsi znajduje się kościół wybudowany w roku 1934, pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. Inicjatywę założenia kościoła podjęli Stanisław i Jadwiga Rozmiarkowie wraz z rodziną. Natomiast ziemię pod budowę kaplicy dali bracia Marcin i Tomasz Jurgasińscy. Kościół jest filią kościoła kolegiackiego w Środzie Wielkopolskiej.”
źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Pławce#Zabytki
„Kościół św. Stanisława Kostki – katolicki kościół filialny zlokalizowany w Pławcach (gmina Środa Wielkopolska). Należy do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Środzie Wielkopolskiej.
Murowana świątynia z trójkątnym naczółkiem i sygnaturką została zbudowana w 1934[1]. Z inicjatywą budowy wystąpiło małżeństwo Stanisław i Jadwiga (z Surdyków) Rozmiarkowie. Tablica pamiątkowa, wmurowana 1 lipca 1934 głosi: Bogu na chwałę Młodzieży na uświęcenie oraz z wdzięczności za odebrane łaski w czasie naszej 40 letniej pracy w Pławcach (stąd wezwanie – św. Stanisław Kostka jest patronem młodzieży). Miejscowi gospodarze, Marcin i Tomasz Jurgasińscy, przekazali na budowę obiektu 4000 m² swoich gruntów. W ołtarzu obraz patrona ufundowany przez ks. Piotra Lobę[2].”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Stanisława_Kostki_w_Pławcach#Historia_i_architektura
Dwór w Pławcach
Niestety nie wiedziałam o dworze w Pławcach gdyż tylko przejeżdżałam, ale może kiedyś tu znowu zawitam.
„Dwór w Pławcach – dwór znajdujący się w centrum Pławców w powiecie średzkim.
Obiekt powstał około 1900. Jest to obiekt parterowy z mieszkalnym poddaszem. Piętrowy ryzalit wkomponowany jest poprzecznie do bryły głównej. Obiekt kryty dachami dwuspadowymi. W okresie kulturkampfu majątek przejęli Niemcy (początkowo dzierżawił go N.Kurowski, a potem już właściciele niemieccy). W 1939 jego właścicielką była Maria Seifarth (Niemka). W 1926 majątek miał powierzchnię 294 hektarów[1].
Otoczenie dworu stanowi park krajobrazowy z przełomu XIX i XX wieku. Całość otoczona murem z początku XX wieku. Wokół dworu zespół folwarczny: obora, stodoła, spichlerz, budynek mieszkalno-gospodarczy i brama murowana – wszystko z końca XIX wieku. W pobliżu także kolonia mieszkalna: czworak i dwa sześcioraki (koniec XIX wieku)[2].”
źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Dwór_w_Pławcach
Podsumowanie
Zwiedzanie bez planu sprawia, że trafiam na te miejsca jak to. Ruszajmy w Polskę, warto !
Johanka