Pomnik Józefa Wybickiego autora słów hymnu Polski w Kościerzynie

0
268

Kiedy szukaliśmy parkingu w czasie naszej krótkiej wizyty w Kościerzynie, podjechaliśmy pod centrum handlowe.

Obok centrum, stoi przepiękny pomnik Józefa Wybickiego, autorstwa Wawrzyńca Sampa, z roku 1975.

Kim był Józef Wybicki?

Józef Rufin Wybicki herbu Rogala (ur. 29 września 1747 w Będominie, zm. 10 marca 1822 w Manieczkach) – polski pisarz i polityk, szambelan Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1780 roku[1]wolnomularz[potrzebny przypis], napisał słowa Pieśni Legionów Polskich we Włoszech – późniejszego polskiego hymnu narodowego Mazurka Dąbrowskiego.

Z wykształcenia prawnik, działalność polityczną rozpoczął w wieku 20 lat jako poseł na sejm w I Rzeczypospolitej. Jego protest przeciw wszystkim aktom Sejmu Repninowskiego uznawany jest za jedną z ostatnich prób pozytywnego zastosowania liberum veto. Uczestnik konfederacji barskiej, na polecenie dowództwa konfederacji jeździł z poufnymi misjami do krajów europejskich. Reformator praw w Polsce przedrozbiorowej. Przystąpił do konfederacji targowickiej, potem był uczestnikiem insurekcji kościuszkowskiej. Długoletni współpracownik oraz przyjaciel gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, z którym wziął udział w wyprawie na pomoc powstańcom w Wielkopolsce w 1794, a później współdziałał w Legionach Polskich we Włoszech, w których powstanie w 1797 miał znaczący wkład. Podczas wizyty w obozie legionów we Włoszech w 1797 stworzył słowa pieśni, która stała się później polskim hymnem narodowym – Mazurka Dąbrowskiego. Uczestnik wojen napoleońskich, w 1807 roku przyczynił się do utworzenia Księstwa Warszawskiego, którego był jednym z czołowych polityków. Podczas wojny polsko-austriackiej w 1809 organizował obronę Wielkopolski przed wojskami nieprzyjaciela. Po kongresie wiedeńskim współtworzył Królestwo Polskie. Senator-wojewoda Księstwa Warszawskiego od 1807 roku, senator-wojewoda Królestwa Polskiego od 1815[2], prezes Sądu Najwyższego Królestwa Polskiego w latach 1817–1820, odznaczony Orderem Orła Białego (1807), Orderem Świętego Stanisława (1793), Orderem Legii Honorowej (1807)[3]. Autor wspomnień, wielu pism politycznych i utworów literackich (dramatów, librett operowych, komedii, wierszy), z których w powszechnej świadomości Polaków zachował się jedynie Mazurek Dąbrowskiego.”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Józef_Wybicki

Kim jest Warzyniec Samp – autor pomnika Józefa Wybickiego i wielu innych ?

Wawrzyniec Samp (ur. 25 czerwca 1939 w Gdańsku) – polski rzeźbiarz i grafik.

Absolwent (1964) Wydziału Rzeźby PWSSP w Gdańsku, znany ze spektakularnych realizacji pomnikowych i prac sakralnych. Dla katedr w OlsztynieGnieźnieŁomżyGdańskuGorzowie wykonał liczne płyty, popiersia, figury. Projektant wystroju wnętrz licznych kościołów. Znany szczególnie ze swoich realizacji pomnikowych takich jak: „Tym co za polskość Gdańska” w Gdańsku[1]Wybickiego w Kościerzynie, Izydora i Teodory Gulgowskich we Wdzydzach oraz licznych tablic pamiątkowych, zwłaszcza na terenie Pomorza i Warmii, medalionów (m.in. cykl 27 medalionów z popiersiami książąt pomorskich) i medali. Autor herbu województwa pomorskiego[2] i nowego pomnika Świętopełka II Wielkiego w Gdańsku[3]. Autor rzeźby Prymasa Tysiąclecia z katedry gnieźnieńskiej.

Jest starszym bratem Jerzego Sampa[4].”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Wawrzyniec_Samp

Inne dzieła Artysty

Dzieła Pana Sampa , które znamy wymieniono poniżej, ja widziałam na własne oczy dwa z nich : Jana Pawła II koło katedry w Elblągu oraz Józefa Conrada w Gdyni.

Wybrane prace

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wawrzyniec_Samp#Wybrane_prace

„Nagrody

  • Laureat Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (za 1991)[5]
  • 2004, 2014 – Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury[6]

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Wawrzyniec_Samp#Nagrody

Podsumowanie

Zapraszam na kolejne relacje z Kościerzyny, naprawdę warto tu przyjechać.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj