Kościół Świętej Trójcy , Sanktuarium Maryjne w Kościerzynie

0
295

Kościerzynę odwiedziłam w sierpniu 2023, jechałam tu z Rumii, gdzie odwiedzałam przesympatycznego kolegę z Twittera.

Miasto jest przepiękne.

Kościół Świętej Trójcy w Kościerzynie_Sanktuarium Maryjne Matki Bożej Rodzin

„Kościół pw. Świętej Trójcy w Kościerzynie – istniejący w Kościerzynie kościół wybudowany w stylu neobarokowymsanktuarium maryjne.”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Świętej_Trójcy_w_Kościerzynie

Dostępność dla osób niewidomych – brawo Kościerzyna!

Ja wiecie drodzy Sympatycy 50ok.pl, zawsze zwracam uwagę na kwestie dostępności i nawet małe perełki jak ta w Kościerzynie, mnie cieszą.

Obraz Matki Bożej

Historia kościoła

„Najprawdopodobniej pierwsze wzmianki o istnieniu drewnianej świątyni określa sprawozdanie z wizyty biskupiej, która odbyła się w 1583 r. Pierwszy kościół murowany stanął w roku 1642. W tych okresach budowla mocno cierpiała z wyników działań wojennych, jak i licznych pożarów. Nowy kościół wybudowano w 1724 r., a konsekrowano w 1769 r. W latach 1914–1917 wybudowano istniejący do dziś kościół, reprezentujący styl neobarokowy. W 1970 r. biskup chełmiński Kazimierz Kowalski zdecydował o utworzeniu w tej świątyni sanktuaria maryjnego. W 1997 r. świątyni został nadany tytuł Sanktuarium Maryjnego Matki Bożej Kościerskiej – Królowej Rodzin. Koronacja obrazu koronami papieskimi odbyła się 16 maja 1998 r.”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Świętej_Trójcy_w_Kościerzynie#Historia

Architektura i wyposażenie

„Aktualnie kościół jest okazałą, ceglaną budowlą z trzema nawami. Wnętrze nakryte jest drewnianym stropem. Większość wyposażenia pochodzi głównie z pierwszej połowy XVIII wieku. Najstarszym zabytkiem jest obraz „Ukrzyżowanie” pochodzący z początku XVI wieku. Znajduje się on w prawym bocznym ołtarzu. Ołtarz główny pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku. Należy do okresu przejściowego pomiędzy renesansem a barokiem. W nastawie ołtarza widnieje płaskorzeźbiona scena koronacji Najświętszej Marii Panny. W bocznej kaplicy umieszczony jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku. Jest to dzieło nieznanego malarza pochodzące z XVII wieku, kopia obrazu „Matki Bożej Śnieżnej”[1].”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Świętej_Trójcy_w_Kościerzynie#Architektura_i_wyposażenie

Podsumowanie

Zapraszam na dalsze reportaże z Kościerzynie. Warto odwiedzić to piękne miasto. Johanka była w sierpniu 2023.

Zatem, zapraszam na wirtualne zwiedzanie.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj