Parafia Kraśniczyn – Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Starej Wsi woj. lubelskie

0
194

W czasie mojej wyprawy tylko tu przejeżdżałam, ale jak wiecie , zwiedzamy spontanicznie, czyli zatrzymujemy busa i już . Na przeciwko kościoła odkryłam jeszcze jeden ciekawy obiekt, co to jest, śledźcie wpisy na 50ok.pl !

Dwa słowa o wsi

Stara Wieś – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim, w gminie Kraśniczyn[5][6]. Obok miejscowości przepływa Wojsławka, niewielka rzeka dorzecza Wieprza.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa chełmskiego.

Wieś stanowi sołectwo gminy Kraśniczyn[7]. Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) wieś liczyła mieszkańców[8].

We wsi znajduje się rzymskokatolicki kościół parafialny parafii św. Piotra i Pawła w Kraśniczynie erygowanej w 1972[9].

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Stara_Wieś_(powiat_krasnostawski)

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Krasnystaw – Wschód archidiecezji lubelskiej.

Jest to świątynia zbudowana w latach 1840–1857 jako cerkiew greckokatolicka na miejscu poprzedniej budowli, której data erekcji jest nieznana. Około 1875 roku została zamieniona na cerkiew prawosławną istniejącą do wybuchu I wojny światowej. Od 1920 roku jest to kościół rzymskokatolicki. Do 1972 roku był to kościół filialny należący do parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Łukasza w Surhowie. Od 1972 jest to samodzielny kościół parafialny[2].

Budowla jest murowana i otynkowana, została wzniesiona z kamieniakościół jest orientowany. Został zbudowany na planie prostokąta i składa się z kwadratowego prezbiterium i identycznej kruchty od strony zachodniej oraz prostokątnej zakrystii. Wnętrze jest nakryte stropamiDach jest nakryty blachą i ozdobiony sygnaturką[3].”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Świętych_Apostołów_Piotra_i_Pawła_w_Kraśniczynie

Podsumowanie

Tylko tu przejeżdżałam, podróżowanie bez planu jest piękne, nigdy nie wiem na co trafię.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj