Nowy Żmigród – piękny i klimatyczny

0
184

Kiedy podróżowałam po Podkarpaciu, zmierzając na wschód Polski, przejeżdżałam przez Nowy Żmigród, zachwyciłam się od pierwszych chwil.

Dwa słowa o Nowym Żmigrodzie

Nowy Żmigród (do 1968 Żmigród Nowy[5]) – wieś (dawniej miasto) w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Nowy Żmigród[4]. Liczy ok. 1,4 tysiąca mieszkańców.

Nowy Żmigród uzyskał lokację miejską po 1331 roku, zdegradowany w 1934 roku[6]W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego. Miejscowość jest siedzibą gminy Nowy Żmigród oraz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła oraz dekanatu Nowy Żmigród.”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_Żmigród

Położenie

„Miejscowość ta położona jest w województwie podkarpackim, przy ujściu potoku Głojsce do Wisłoki, na równinnym wzniesieniu o wysokości 313 m n.p.m. Zasłonięty od południa i północy zalesionymi wzgórzami. Stąd wychodzą drogi w sześciu kierunkach: na płn. zach. do Osieka, na zachód do Gorlic, na wschód do Dukli, na południe do Krempnej i na Słowację, na wschód do Sanoka i w Bieszczady i na północ do Jasła.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_Żmigród#Położenie

Sanktuarium bł. Władysława Findysza kapłana męczennika

„Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji rzeszowskiej w dekanacie Nowy Żmigród. Erygowana w 1321. Mieści się przy ulicy Kościelnej.”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_Świętych_Apostołów_Piotra_i_Pawła_w_Nowym_Żmigrodzie

Nietypowa kaplica, nigdy takiej nie widziałam, o gustach się nie dyskutuje…

Ślady ludności pochodzenia Żydowskiego

” Tutaj działali rabini z dynastii sądecko-żmigrodzkiej:

  • Rabin Synai Halberstam (1870–1941), zmarł w okolicach Omska,
  • Aryeh Leibish Halberstam „drugi rabin żmigrodzki” zmarł w 2007 r.,
  • „trzeci” działa w Antwerpii.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_Żmigród#II_wojna_światowa_w_Nowym_Żmigrodzie

We wsi jest kirkut żydowski, o którym nie wiedziałam, jak znowu tu przyjadę, odwiedzę i opiszę. Wielu Żydów zginęło w lasach, rozstrzelanych przez hitlerowców.

„W Hałbowie, przy drodze do Krempnej, na południe od Nowego Żmigrodu, w pobliżu przystanku PKS Hałbów i przełęczy, w lesie znajduje się cmentarz z mogiłami. W lipcu 1942 r. hitlerowscy oprawcy zamordowali ok. 1260 Polaków, głównie żydowskiego pochodzenia, z Nowego Żmigrodu i przywiezionych z Łodzi. Niemcy część Żydów z Nowego Żmigrodu wymordowali na miejscowym kirkucie, a pozostałych ok. 500 wywieźli do obozu pracy w Płaszowie, i do obozu zagłady w Bełżcu. Trzy dni później na polanie w Przeczycy, Niemcy rozstrzelali większość Żydów z getta w Jodłowej. W 1944 r. patrol Suskiego zaatakował pod górą Hałbów Niemców zdobywając broń.

Po roku 1944 rozpoczęły się represje na AK-owcach, których osadzano w więzieniach i w obozach, lub wywożono na Syberię.”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_Żmigród#II_wojna_światowa_w_Nowym_Żmigrodzie

Rynek i okolice

„Miejscowość Nowy Żmigród jako miejsce akcji pojawia się m.in. w noweli pt. „Przyjaciel Icek” Kazimierza Chłędowskiego (1843–1920)[14], opowiadaniu pt. „Czaradá. Opowiadanie malarza” Wincentego Łosia (1857–1918)[14] i „Opowieści sylwestrowej” Andrzeja Stasiuka[14].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_Żmigród#Nowy_Żmigród_w_literaturze

Pomnik przyrody koło kościoła w Nowym Żmigrodzie

Rynek w Nowym Żmigrodzie, malutki i przytulny

„Nowy Żmigród został utrwalony na obrazie Stanisława Dębickiego „Krajobraz ze Żmigrodu”[15] oraz Stanisława Czajkowskiego „Jesień w Żmigrodzie”[16].”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_Żmigród#Nowy_Żmigród_w_malarstwie

Podsumowanie

Zapraszam na kolejne relacje z moich podróży po Polsce, można trafić na takie piękna miejsce, które jest mało znane.

Zapraszam do Nowego Żmigrodu.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj