Zaborów -wieś w woj.małopolskim

0
179

W mojej wyprawie na wschód Polski przejeżdżałam tu tylko. Jednakże widząc piękny kościół, poprosiłam małżonka, o zatrzymanie się i chciałam z bliska przyjrzeć się tej świątyni.

Dwa słowa o Zaborowie

Zaborów – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Szczurowa.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa tarnowskiego. Miejscowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły funkcjonuje od 1878[4]. Z Zaborowa pochodził animator teatrów Jędrzej Cierniak.

Paweł, Karolina i Stefan Mika, mieszkańcy Zaborowa, otrzymali w 2000 roku tytuł Sprawiedliwych wśród narodów świata. W czasie II wojny światowej mieszkając w Zaborowie ratowali tamtejszych Żydów – Józefa Langdorfa i Mendela Tidera[5].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zabor%C3%B3w_(wojew%C3%B3dztwo_ma%C5%82opolskie)

Zabytki

„Obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego[8].

Piętrowy pałac-dworek wybudowany został w stylu klasycystycznym, w XIX wieku. Budowla nakryta jest niskim dachem czterospadowym; od frontu znajduje się ryzalit z arkadą, zwieńczony frontonem z herbem Dąbskich. Posiadłość do 1945 r. należała do rodziny Dąbskich, później obiekt przekształcono czasowo w ośrodek zdrowia.

Przedwojennego Zaborowa dotyczy monografia etnograficzna pióra Kazimiery Zawistowicz-Adamskiej Społeczność wiejska. Doświadczenia i rozważania z badań terenowych w Zaborowie wydana w Łodzi w 1948 roku.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zabor%C3%B3w_(wojew%C3%B3dztwo_ma%C5%82opolskie)#Zabytki

Kościół parafialny w Zaborowie

Podsumowanie

Zapraszam do Zaborowa, muszę tu wrócić, bo nie wiedziałam o wszystkich zabytkach i cmentarzu wojennym.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj