Mieszków Kościół pw. Świętego Wawrzyńca woj. wielkopolskie

0
468

Szanowny Sympatycy 50ok.pl w poprzednim felietonie o Mieszkowie opisałam Wam rynek, pomnik bohatera Stanisława Tomczaka, a teraz kolej na lokalny kościół.

Kościół pw. Świętego Wawrzyńca w Mieszkowie

Kościół Świętego Wawrzyńca w Mieszkowie – rzymskokatolicki kościół parafialny we wsi, dawnym mieście Mieszków, w gminie Jarocin, w powiecie jarocińskim, w województwie wielkopolskim. Mieści się przy ulicy Dworcowej.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Wawrzyńca_w_Mieszkowie

„Jest to budowla późnobarokowa, murowana, otynkowana, wybudowana w 1767 roku. Została ufundowana przez właściciela miasta, Ludwika Hersztopskiego[2].”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Wawrzyńca_w_Mieszkowie

Epitafium na cześć Ludwika Herstopskiego i Władysława Taczanowskiego na kościele

„Na ścianie świątyni umieszczone są epitafia ku czci Ludwika Herstopskiego – założyciela miasta oraz posła Władysława Taczanowskiego[4].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Wawrzyńca_w_Mieszkowie

„Wieża mieści się przy elewacji zachodniej i posiada trzy kondygnacje. Do wyposażenia kościoła należą dwa boczne ołtarze w stylu rokokowym z XVIII wieku oraz barokowy krucyfiks w nowym ołtarzu. Ambona i chrzcielnica, przystrojone rzeźbami atlantów, pochodzą z drugiej połowy XVIII stulecia.[3].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Wawrzyńca_w_Mieszkowie

Jako ciekawostkę podam, że naprzeciwko kościoła jest publiczna toaleta kościelna, co jest rzadkością w zwiedzanych przeze mnie miejscach. Skorzystałam i dziękuję .

Podsumowanie

To ostatnia relacja z Mieszkowa, będą inne, nie tylko w Wielkopolski, która jest przepiękna, ale z innych miejsc, gdzie zawiodło mnie zwiedzanie spontaniczne.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj