Lidzbark Warmiński- Kolegiata Świętych Piotra i Pawła

0
384

Kiedy przyjechaliśmy do tego pięknego miasta wiedziałam, że jest tu zamek krzyżacki, jednakże okazało się – że nie tylko tym może pochwalić się Lidzbark Warmiński.

W słoneczny majowy dzień spacerowaliśmy najpierw wokół zamku, a potem poszliśmy w kierunku centrum. Nie muszę mówić, że byłam zachwycona tym miastem, a w zacisznych uliczkach pełnych zabytkowych kamieniczek, chciałoby się zgubić i zapomnieć o całym świecie.

Kolegiata Świętych Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim

Historia

„Pierwszym proboszczem lidzbarskim w latach 13051321 był ks. Heynemann, który posługę kapłańską sprawował w kościele drewnianym. Przypuszczalnie pierwszy kościół drewniany w Lidzbarku spalił w 1311 r. książę litewski Witenes. Znana jest data konsekracji kościoła drewnianego z roku 1315 pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Budowę świątyni murowanej zrealizowano w II połowie XIV w. w formie trójnawowej, pięcioprzęsłowej hali. Kościół posiada sklepienia gwiaździste z końca XIV w. w nawie głównej i nawach bocznych oraz z XV w. w kaplicach przywieżowych. Wieża kościelna, początkowo niska z nadbudową drewnianą, wybudowana została w ostatnich latach XIV w. i była podwyższana w dwóch kolejnych wiekach do obecnej wysokości 66 m[2]. Po pożarze kościoła w 1698 (spłonął dach i wieża) i później wykonanym remoncie na dachu kościoła pojawiła się barokowa sygnaturka, a wieżę kościelną ozdobił hełm o trzech piramidalnie ustawionych latarniach zakończony chorągiewką z herbem biskupa Teodora Potockiego. Kościół został rozbudowany w latach 18921896, kiedy to od strony wschodniej dobudowano neogotyckie trójnawowe bazylikowe prezbiterium, nową zakrystię i kruchty boczne.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolegiata_Świętych_Apostołów_Piotra_i_Pawła_w_Lidzbarku_Warmińskim#Historia_kościoła

Wnętrze kościoła

W kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła przeważa wyposażenie neogotyckie, chociaż zachowała się część starszych zabytków./…/

Ołtarz główny

/…/ W kościele już w XVI w. było dziewięć ołtarzy. Obecny neogotycki ołtarz główny pochodzi z pierwszego dwudziestolecia XX w. Ozdobą tego ołtarza jest rokokowa balustrada wykonana przypuszczalnie przez Schmidta z Reszla i posągi dwóch aniołów przypisywane Perwangerowi z Tolkmicka. W zwieńczeniu ołtarza bocznego w zakończeniu nawy południowej znajduje się grupa św. Anny Samotrzeciej z ok. 1500 r. W ołtarzu tym znajduje się obraz MB Śnieżnej z XVII w. zakryty srebrną sukienką. W lidzbarskiej farze z ołtarzy bocznych znajdujących się przy filarach dwa zasługują na uwagę. Ołtarz (przy trzecim filarze od prezbiterium, między nawą środkową a południową) z XVII w. z obrazem św. Walentego uzdrawiającego chorego – obraz malowany przez Meyera, oraz równoległy ołtarz po stronie północnej św. Michała Archanioła fundowany przez biskupa warmińskiego Szyszkowskiego.

Epitafia

„W posadzce kościoła zachowało się ok. 25 znacznie już zatartych płyt nagrobnych. Najcenniejsze z okresu renesansu są wmurowane w ścianę kościoła. Należy do nich mosiężna płyta Hildebranda Ferbera (brata biskupa Ferbera zmarłego w 1530) oraz Krystyny Flaschbinder (matki biskupa warmińskiego Jana Dantyszka zmarłej w 1539). Do późniejszych należą: epitafium Jerzego Szyszkowskiego fundowane w 1641 przez biskupa Mikołaja Szyszkowskiego i płyta nagrobna Tomasza Bagniewskiego fundowaną 1736 przez biskupa Szembeka.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolegiata_Świętych_Apostołów_Piotra_i_Pawła_w_Lidzbarku_Warmińskim#Wnętrze

Skarbiec

„O skarbcu lidzbarskiej fary pisał Mieczysław Orłowicz w następujący sposób:

W skarbcu kilka artystycznych zabytków, wśród nich pięć kielichów gotyckich trzy renesansowe i dwa barokowe, pozłacany mały pacyfikał gotycki, oraz bardzo piękny pacyfikał barokowy. Jest tu też, jeszcze z epoki gotyckiej pochodzący, relikwiarz w formie popiersia św. Idy, miedziany, złocony ze srebrną koroną na głowie (XV w.).

Do najważniejszych zbiorów skarbca lidzbarskiej fary należą:

  • herma św. Idy z ok. 1420 r. w srebrnej koronie z XX w.
  • gotyckie kielichy (dwa z XV w. i jeden z XVI w.)
  • pacyfikał (krzyż) z XVI w. – posiadający stopę i nodus z początków XVIII w., z umieszczonym na nim krzyżem z XVI w.
  • pacyfikał z XIII w. i stanowiąca komplet XVIII w. monstrancja

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolegiata_Świętych_Apostołów_Piotra_i_Pawła_w_Lidzbarku_Warmińskim#Skarbiec

Podsumowanie

Dzisiaj opisałam Kolegiatę, a wkrótce opiszę zamek w Lidzbarku Warmińskim, miasto , rynek, tyle jest pięknych zakątków w tym mieście – że warto tu przyjechać i przekonać się na własne oczy.

Warmia jest przepiękna, zapewniam, wiele jej zakątków już odkryłam w czasie moich wypraw, ale zdaję sobie sprawę, że to tylko część.

Polecam zwiedzanie bez planu zamiast kanapy.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj