Drewniany Kościół Świętej Barbary w Strzelcach Opolskich

0
248

Wczoraj byłam w Strzelcach Opolskich, musiałam załatwić sprawy urzędowe, przyjechałam wcześniej,gdyż wolałam być przed czasem, postanowiłam podejść do znanego mi Kościoła Świętej Barbary , który my potocznie nazywamy „Barbórka”.

Szkoda, że był zamknięty , ale byłam tu dwa razy na pogrzebach, wiem jak jest w środku, można zobaczyć wnętrze na internecie, to niezwykły zabytek. Niedawno przeszedł mały „lifting”, widać jaśniejsze deski.

Pogoda była ładna podeszłam i z każdej strony starałam się obfotografować obiekt. Wokół kościoła jest cmentarz, niedaleko mury więzienia, sąd rejonowy, szpital.

Kościół jest na takim trójkącie, wokół którego są okoliczne ważne drogi.

Kościół Świętej Barbary

Kościół świętej Barbary – rzymskokatolicki kościół cmentarny należący do parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich. Znajduje się przy zbiegu ulic Gogolińskiej i Opolskiej.

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Barbary_w_Strzelcach_Opolskich

Historia

Świątynia została wybudowana w latach 1683-1690 przez cieślę Jan Brixi (Brychcy). Ufundowali ją Florian Fryderyk Weiser i Anna Bass. W 1720 i 1970 roku budowla była restaurowana.

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Barbary_w_Strzelcach_Opolskich

Architektura

„Jest to świątynia drewniana, posiadająca konstrukcję zrębową. Budowla jest orientowana. Składa się z mniejszego prezbiterium od nawy, zamkniętego trójbocznie z boczną zakrystiąKościół nakryty jest stromym dachem dwukalenicowym, złożonym z gontówDach ten tworzy okap z barokową wieżyczką na sygnaturkę. Jest ona zakończona blaszanym baniastym dachem hełmowym z latarnią. Budowlę otaczają soboty. Wnętrze jest nakryte płaskimi stropami. Chór muzyczny jest podparty dwiema kolumnami i mieści prospekt organowy wykonany na przełomie XVII i XVIII wiekuBelka tęczowa zawiera inskrypcję fundacyjną, datę „1690” oraz barokowykrzyż pochodzący z końca XVII wiekuOłtarz główny oraz dwa ołtarze boczne reprezentują styl wczesnobarokowy i pochodzą z 2 połowy XVII wiekuAmbona reprezentuje styl późnorenesansowy i pochodzi z początku XVII wieku[2]

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Barbary_w_Strzelcach_Opolskich

Podsumowanie

Moja ukochana Opolszczyzna jest piękna, Powiat Strzelecki cudowny nie do opisania i przecież nie mogę być obiektywna, gdyż jestem jego mieszkanką.

Zapraszam do Strzelec Opolskich, już kilka felietonów o tym mieście napisałam.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj