Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Werbkowicach 

0
262

W maju 2023 w czasie Wyprawy Johanki, na którą z mężem wyjeżdżamy naszym busem i jedziemy w określonym kierunku, ale bez konkretnych planów zwiedzania – natrafiłam na ten piękny kościół. Majowa pogoda, słoneczko wyeksponowało ten cudowny zabytek.

Werbkowice – parę słów o wsi

Werbkowice (ukr. Вербковіце) – wieś w Polsce położona w południowo–wschodniej części województwa lubelskiego, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Werbkowice[5][6]. Leży na zachód od Hrubieszowa, na obszarze Kotliny Hrubieszowskiej, głównie na lewym brzegu rzeki Huczwy. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 74.

W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa zamojskiego.

Wieś jest sołectwem, siedzibą gminy Werbkowice[7]. Według Narodowego Spisu Powszechnego z roku 2011 wieś liczyła 2941 mieszkańców i była największą co do liczby ludności miejscowością gminy[8].

Wieś jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii św. Michała Archanioła w Werbkowicach[9].”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Werbkowice

Nazwa Werbkowice

„Nazwa „Werbkowice” związana jest z ówczesną florą miejscowości i wywodzi się od słowa wierzba. Jej odpowiednikiem języku ruskim jest słowo verbaverbka[10][11]. Aktualnie w takim brzmieniu słowo jest obecne w języku ukraińskim w formie вербаwierba. Ponadto na Śląsku dość znany był ród Wrbskych, co w brzmieniu dzisiejszym należałoby pisać jako Wierzbiccy lub Wierzbowscy.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Werbkowice#Nazwa

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Werbkowicach

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Werbkowicach – rzymskokatolicki kościół w Werbkowicach, dawna cerkiew unicka, a następnie prawosławna.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Wniebowzięcia_Najświętszej_Maryi_Panny_w_Werbkowicach

Historia

„Cerkiew unicka w Werbkowicach, pod wezwaniem św. Michała Archanioła została wzniesiona w 1864 przez Antoniego Szydłowskiego, na miejscu starszej świątyni tego samego wyznania z 1690[1]. Po likwidacji unickiej diecezji chełmskiej obiekt przejął Rosyjski Kościół Prawosławny[2]. W 1919 cerkiew została przejęta przez parafię rzymskokatolicką i rekoncyliowana na kościół[2].

Do 1997 pozostawała świątynią parafialną, do momentu wzniesienia nowego kościoła[1]. W XX wieku dokonano przebudowy kościoła, usuwając typową dla architektury cerkiewnej kopułę i dostawiając zakrystię[2]. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, zaś w bocznych wizerunkiem z Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Antoniego[1]. W 2014 r. w kościele odbywały się prace konserwacyjne.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Wniebowzięcia_Najświętszej_Maryi_Panny_w_Werbkowicach

Podsumowanie

Jak widzicie nawet przejeżdżając można coś ciekawego zobaczyć, czasem nasze niespodziewane odkrycia zaskakują i nas, „starych” turystów.

Trzeba jeździć po Polsce, wiele do odkrycia czeka. Zwłaszcza, gdy się zwiedza spontanicznie, jak ja.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj