Kościół Św. Jana Chrzciciela i św. Franciszka z Asyżu w Bychawie obok zabytkowa drewniana dzwonnica

0
232

Przedstawiam kolejne miejsce w Bychawie, byłam tu w 2024 roku.

Musiałam się tu wdrapać po stromych schodach, a muszę przyznać szczerze – w sierpniowym upale to było męczące.

Akurat kończyło się nabożeństwo pogrzebowe i ludzie schodzili na dół, schody są wąskie, więc wymijanie było trudne.

Kościół św. Jana Chrzciciela i Św. Franciszka z Asyżu

Kościół świętego Jana Chrzciciela i świętego Franciszka z Asyżu – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Bychawa archidiecezji lubelskiej.

Budowa nowej murowanej świątyni rozpoczęła się w 1603 roku. Prace budowlane zakończyły się w 1639 roku. W dniu 14 listopada 1639 roku kościół został konsekrowany przez biskupa Tomasza Oborskiego. Świątynia była wielokrotnie restaurowana – m.in. na początku XIX wieku, w 1897 roku, po I wojnie światowej i w latach 60. XX wieku. W latach 1988–1994 kościół został rozbudowany.

Jest to budowla wzniesiona z cegły i kamienia, na planie krzyża, reprezentująca styl późnorenesansowy. Świątynia posiada jedną nawę i jest otynkowana. Przy prezbiterium od strony północnej jest umieszczona mała kruchta, od strony południowej – zakrystia. Przy nawie znajdują się dwie kaplice wzniesione na planie kwadratu (wybudowane zapewne w XVIII wieku), nad nawą jest umieszczona wieżyczka na sygnaturkę. Sklepienie jest kolebkowe, natomiast posadzka jest wykonana z marmuruOłtarz główny reprezentujący styl klasycystyczny powstał w XIX wieku, a w nim jest umieszczona kopia obrazu Jakuba Collata „Chrzest Chrystusa” (namalowana przez Andrzeja Olesia z Krakowa w 1953 roku). W kaplicach znajdują się cztery ołtarze boczne (św. Antoniego, św. Stanisława Kostkiśw. Mikołajaśw. Franciszka). Na chórze muzycznym umieszczone były organy z 1896 roku, powiększone o 20 głosów w 1965 roku[2].”

źródło ; https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościółśw._Jana_Chrzciciela_iśw._Franciszka_z_Asyżu_w_Bychawie

Podsumowanie

Zapraszam do Bychawy, wspaniałe miejsce do zwiedzania, ciche, przytulne, warte odwiedzenia.

Lubelszczyzna odkrywa dla mnie takie perełki.

Johanka

Zabytkowa dzwonnica zachwyca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj