Kościół Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej

0
293

W czasie mojej krótkiej sierpniowej wizyty w Środzie Wielkopolskiej, natrafiliśmy na zabytkowy kościół. Koło niego była piękna ławeczka księdza kanonika Wojciecha Raczkowskiego, którą opisałam w osobnym felietonie.

Kościół Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej

Kościół Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej – jeden z trzech rzymskokatolickich kościołów parafialnych w Środzie Wielkopolskiej. Należy do dekanatu średzkiego. Mieści się przy ulicy Wiosny Ludów.”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/KościółNajświętszego_Serca_Jezusa_wŚrodzie_Wielkopolskiej

Historia kościoła Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej

„Został wybudowany w latach 1881–1888 w stylu neoromańskim[2]. przez gminę chrześcijańską ewangelicko-unijną, dla potrzeb religijnych napływającej ludności niemieckiej, głównie wyznania luterańskiego.

W 1945 świątynia została przejęta przez katolicką parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi w Środzie, jako świątynia pomocnicza gimnazjalna. Odprawiały się tu nabożeństwa, z biegiem lat coraz liczniejsze, dla dzieci i młodzieży. Nazywano ją kościołem szkolnym. W niektórych dokumentach nazywana była czasami kościołem Chrystusa Króla.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/KościółNajświętszego_Serca_Jezusa_wŚrodzie_Wielkopolskiej#Historia

„Arcybiskup Antoni Baraniak zatwierdził nowy tytuł „Najświętszego Serca Jezusa” i utworzył w dniu 15 marca 1967, przy tej świątyni ośrodek duszpasterski. Dnia 1 stycznia 1972 ten sam arcybiskup erygował nową parafię pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa, obejmującą obszar dotychczasowego ośrodka. W 1964 budowla otrzymała nowe wyposażenie zakrystii, które zaprojektował architekt Edmund Węcławski, wykonał je natomiast mistrz stolarski Roman Dzikowski.

W 1967 wnętrze świątyni zostało dostosowane do wymogów liturgii posoborowej. Jako główny element wystroju został zaprojektowany ołtarz soborowy z dużym nowoczesnym asymetrycznym krzyżem, wykonanym z metaloplastyki i kolorowego szkła. W ołtarzu umieszczona jest figura-pasyjka Chrystusa Ukrzyżowanego z jasnym złotym sercem. W ten sposób podkreślono doskonale związki dawnego wezwania (świętego Krzyża), z obecnym tytułem Najświętszego Serca Jezusa. Podczas tej modernizacji został rozszerzony chór organowy, zostało dobudowane boczne wyjście, została wyłożona marmurem posadzka, zostało powiększone obejście na dziedzińcu przykościelnym.

W 1981 nastąpiła całkowita wymiana aparatury nagłaśniającej i częściowy remont organów. W 1983 dokonano kolejnej naprawy organów i naprawy dachu oraz pokryto wieżę blachą miedzianą[3].

Przed kościołem 22 kwietnia 2018 odsłonięto pomnik–ławeczkę ks. Wojciecha Raczkowskiego.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/KościółNajświętszego_Serca_Jezusa_wŚrodzie_Wielkopolskiej#Historia

Podsumowanie

Zapraszam do pięknej Środy Wielkopolskiej, polecam inne moje relacje z tego miasta.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj