Wieluń- niecodzienna rzeźba Wieczna Miłość

0
305

Dzisiaj jedno z kilku miast z sierpniowej Wyprawy Johanki w 2022, których nie zdążyłam opisać.

Podzielę reportaże z Wielunia na kilka części, gdyż warto się zatrzymać na dłużej w pewnych miejscach tego miasta.

Zapraszam do przeczytania.

Niecodzienna rzeźba

Kiedy zaparkowaliśmy niedaleko zabytkowej części Wielunia, udaliśmy się pieszo w kierunku centrum.

W pięknym parku, jak później doczytałam, przygotowując materiał na reportaż, Imienia Żwirki i Wigury znalazłam rzeźbę „Wieczna Miłość”. Jest ona imponująca, ma 4,5 metra wysokości!

Na cokole widzimy dwie głowy, jak podejdziemy z bliska, to widać, że należą one do kobiety i mężczyzny, które przypominają dwie planety, wkomponowane w ogólnie znany znak nieskończoności.

Autor rzeźby, urodzony w Wieluniu artysta , który na co dzień tworzy we Francji, pan Wojciech Siudmak.

Jest on znanym na świecie malarzem i grafikiem, znany jako wybitny twórca realizmu fantastycznego.

Pomnik stanowi dar artysty dla rodzinnego miasta. Jako ciekawostkę podam, że wykonał ją na podstawie obrazu z 1980 roku. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło 31 sierpnia 2013 roku. Zgodnie z intencją autora, rzeźba niesie przesłanie harmonii i pojednania na świecie oraz upamiętnia ofiary z 1 września 1939, bo jak wiemy, na Wieluń ranem spadły pierwsze bomby w Polsce.

Wojciech Siudmak zapoczątkował Światowy Projekt Pokoju „Wieczna miłość”, którego misją jest dążenie po porozumienia, pojednania i wybaczenia wśród narodów. W 2012 artysta ufundował Nagrodę Pokoju – Wieczna Miłość. Jej uosobieniem jest statuetka z brązu, pozłacana, stanowiąca miniaturę rzeźby o której dziś piszę.

Pierwsza Gala Pokoju odbyła się w Filharmonii Świętokrzyskiej, 1 września 2013 . Wówczas laureatem nagrody został nieodżałowany śp. kompozytor Wojciech Kilar ; w 2014 roku w Paryżu nagrodzono Jana Tombińskiego ,w 2015 roku w Poznaniu nagroda trafiła do francuskiego filozofa Profesora Remi Brague, a kolejnym był amerykański pisarz i teolog, działacz społeczny i polityczny , autor biografii papieża Jana Pawła II pan George Weigel. W roku 2019 nagrodę otrzymał śp. Szewach Weiss, który całe życie poświęcił dialogowi między narodem polskim a żydowskim.

Podsumowanie

Zapraszam już na kolejne relacje z Wielunia, w następnych dniach.

Jest to niezwykłe miasto, gdzie warto się zatrzymać na chwilę, tak jak my, w ciągu 1,5 godziny wiele obejrzeliśmy, będąc jedynie przejazdem.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj