Grębków- kościół pw Bartłomieja Apostoła i zaciszna wieś

0
331

Kiedy jechałam zwiedzać zamek w Liwie na Mazowszu, który już tu opisałam drodzy Sympatycy 50ok.pl, natrafiłam na piękny kościoł w Grębkowie, zatrzymaliśmy się i poszliśmy zwiedzać.

Warto było, sami się przekonajcie!

Parę słów o wsi

„Grębków leży przy drodze wojewódzkiej nr 697 Liw – Marysin. Przez miejscowość przepływa rzeczka dopływ Kostrzynia.Prywatna wieś duchowna Grębkowo, położona była w drugiej połowie XVI wieku w ziemi liwskiej województwa mazowieckiego[6]. W latach 1954–1972 wieś należała i była siedzibą władz gromady GrębkówW latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.

Jest to osada gminna, szczycąca się wiekową tradycją. Jej nazwę St. Rospond wywodzi od słowa gręby co znaczy „pomarszczony, chropowaty”. Pierwszy zapis w księdze parafialnej pochodzi z 1470 r. W najstarszej pozycji książkowej, do której udało mi się dotrzeć, a która została wydana w 1863 r.* czytamy: „Kościół parafialny pod wezwaniem św. Bartłomieja i św. Pawła apostołów, św. Stanisława i św. Mikołaja Biskupów, we wsi Grampków li Grampsko”, który należał do dóbr Biskupów Poznańskich, w 1421 r. erygowana parafia przez Andrzeja Laskarza Gosławickiego, biskupa diecezji poznańskiej, w 1747 r. było potwierdzenie erekcji parafii.

Trochę inaczej historia parafii w Grębkowie przedstawiona została przez J. Łukaszewicza.** Ze względu na język tejże pozycji pozwolę sobie na przytoczenie wypowiedzi: „Wieś Grębkowo, czy też Grębków, należała od wieków do biskupów poznańskich, z których Andrzej Laskary Gosławicki założył tu kościół porochialny w roku 1425 dn. 27 Października wcieliwszy do nowo utworzonej tym sposobem porochii wsie Polidow Wielki (Polków Sagały), Słuchocin, Sucha, Bojm (Bojmie) i Kałuszyn, odebrawszy je od Kościołów w Liwie i Mińsku.”…. W czasie wizyty Goślickiego w roku 1603 kościół w tej wsi był drewniany, […] „uposażeniem były cztery łany roli w Grębkowie dziesięciny…”.

„Słownik geograficzny Królestwa Polskiego” podaje, że kościół został pobudowany w 1747 r., Grębków w XIX w. liczył 28 domów, 221 mieszkańców i 937 m obszaru. W początkach XIX w. właścicielem wsi był Józef Grabowski, poseł na sejm.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Grębków

Parafia św.Bartłomieja APostoła w Grębkowie

„Parafia Świętego Bartłomieja Apostoła w Grębkowie – parafia rzymskokatolicka w Grębkowie.

Pierwszy kościół w Grębkowie wybudował w 1424 roku bp poznański Laskary Gosławicki. W roku 1425 została erygowana parafia pod wezwaniem apostołów: Bartłomieja i Pawła, biskupów: Stanisława ze Szczepanowa i Mikołaja z Miry. W 1747 r. wybudowano kolejny drewniany kościółek.Obecny kościół parafialny, murowany, trójnawowy, w stylu neogotyckim powstał w latach 1898-1902 z inicjatywy proboszcza Ludwika Michała Mystkowskiego.

Kościół ten nosi imię Świętego Bartłomieja Apostoła[1

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_św._Bartłomieja_Apostoła_w_Grębkowie

Podsumowanie

Jak zwykle trafiłam tu przez przypadek, sposobem ” na spontan”, co jest świetnym sposobem na zwiedzanie.

Polecam Wam to piękne miejsce.

Polska jest piękna, tylko trzeba podróżować.

Johanka

Grębków- kościół pw. Św. Bartłomieja Apostoła _ fot. Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj