Czermin- piękny drewniany kościół pw. Św. Jakuba Apostoła

0
480

W drodze nad morze zatrzymaliśmy się w uroczej wsi Czermin. Przy drodze spojrzeliśmy i oczom naszym ukazał się przepiękny drewniany kościół.

Parę słów o wsi

Czermin – wieś w Polsce, położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim, w gminie Czermin[3][4].

W latach 1975–1998 wieś należała administracyjnie do województwa kaliskiego.

W 2011 w Czerminie mieszkało 880 mieszkańców[5].”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Czermin_(powiat_pleszewski)

Historia wsi

” Pierwsze wzmianki o miejscowości Czermin pochodzą z 1241 roku. Osadę wymieniano w związku z rodem Czermińskich herbu Wieniawa. W XVI wieku wieś należała do Suchorzewskich. Kolejnymi właścicielami byliː Rzeszotarscy, Kurcewscy, Trębińscy i Pruscy. Pod koniec XIX wieku majątek należał do Roberta Weigta. Wówczas Czermin zamieszkiwały 422 osoby. Na początku XX wieku Czermin, pod niemiecką nazwą Preussenau, stał się domeną państwową oddana w dzierżawę. Po I wojnie światowej Czermin należał do Skarbu Państwa Polskiego. Dzierżawiono go Niceforowi Sicińskiemu[6].

Prawdopodobnie już od XII wieku istniała w Czerminie parafia katolicka. Pierwszym odnotowanym w źródłach proboszczem Parafii św. Jakuba Apostoła w Czerminie był w 1411 Nieborza z Wierzchosławic. Obecny zabytkowy kościół parafialny wzniesiono w 1 poł. XVIII wieku[7]. W latach 1910-1914 jako wikariusz oraz w 1914 jako administrator pracował w Czerminie bł. ks. Jan Nepomucen Chrzan[8].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czermin_(powiat_pleszewski)#Historia

Kościół Św. Jakuba Apostoła

Kościół św. Jakuba Apostoła – katolickikościół parafialny z 1 poł. XVIII wieku, zlokalizowany w Czerminie w powiecie pleszewskim. Świątynia znajduje się w Rejestrze zabytków nieruchomych województwa wielkopolskiego[1].

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Jakuba_Apostoła_w_Czerminie

Historia kościoła

„Wcześniejszy drewniany kościół, istniejący w tym samym miejscu, odnotowany został w aktach wizytacyjnych w 1639. Świątynia ta była pod wezwaniem Jakuba Większego Apostoła. Po jej rozebraniu wzniesiono obecny kościół w latach 1719-1725. Fundatorami nowej drewnianej świątyni byli dziedzice Czermina Ulatowscy. Kościół konsekrował 22 lipca 1730 bpFranciszek Kraszkowski, sufragan gnieźnieński. Główny ołtarz z cudownym wizerunkiem Matki Bożej Czermińskiej konsekrował 17 października 1965 bp Lucjan Bernacki[2].”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Jakuba_Apostoła_w_Czerminie#Historia

Architektura

„Drewniany kościół wzniesiono na planie krzyża łacińskiegoPrezbiterium i ramiona transeptu zamknięte są trójbocznie. Ściany w konstrukcji zrębowej. Nad przedsionkiem wznosi się wieża z latarnią i cebulastym hełmem. Nad prezbiterium wieżyczka na sygnaturkę. Kościół okrywa dwuspadowy dach od 1995 kryty gontem. Murowana zakrystia znajduje się w miejscu, gdzie pochowani zostali małżonkowie Tomiccy, fundatorzy poprzedniego kościoła[2].”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Jakuba_Apostoła_w_Czerminie#Architektura

Wystrój

„Sklepienia nawy, transeptu i prezbiterium oraz ściany ozdobione są malowanymi dekoracjami. W rokokowym ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Czermińskiej z 1662 roku. Po obu stronach wizerunku figury świętych biskupów Wojciecha i Mikołaja, w zwieńczeniu tondo przedstawiające św. Antoniego z Padwy. W ramionach transeptu znajdują się ołtarze św. Jakuba Apostoła oraz św. Józefa; przy łuku tęczowym ołtarz św. Rocha z 2. poł. XVIII wieku oraz św. Franciszka z Asyżu z kopią obrazu MurillaŚwięty Franciszek obejmujący Chrystusa na Krzyżu. W prezbiterium rzeźbiona drewniana chrzcielnica. W kościele znajduje się duża późnogotycka rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem z ok. 1500 roku. Zabytkowe organy z 1929 roku pochodzą z oficyny Friedricha Scheflera z Brzegu[2][3].”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Jakuba_Apostoła_w_Czerminie#Wystrój

Obraz Matki Bożej Czermińskiej

„Znajdujący się w ołtarzu głównym obraz, przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem, pochodzący z 1662 roku, wzorowany jest na wizerunku Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej Bazyliki Matki Bożej Większej[2].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Jakuba_Apostoła_w_Czerminie#Wizerunek_Matki_Bożej_Czermińskiej

Grób rodziny Szeniców

Koło kościoła zauważyłam mogiłę, na której była tabliczka że odnowiono ze środków województwa. Po przyjeździe do domu szukałam, okazało się, że to grób pierwszego starosty pleszewskiego Artura Szenica.

Podsumowanie

Jak widzicie podróżowanie bez planu ma swe zalety, jedną z nich jest odkrywanie mało znanych miejsc, które staram się tu opisać dla Was, drodzy Sympatycy.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj