Cmentarz żołnierzy radzieckich koło Giżycka

0
1174

Dzisiaj nietypowo, chwila zamyślenia i refleksji. Znacie moje zamiłowanie do tzw.turystyki spontanicznej, Właśnie ta tu trafiłam z mężem. Zwiedziłam i zapamiętałam to miejsce na zawsze.

Jak powstała nekropolia żołnierzy Armii Radzieckiej

W czasie mojej wyprawy po Polsce , jadą w kierunku Olsztyna, na tzw. Wyspie Giżyckiej natrafiłam na szczególne miejsce, jakim jest nekropolia, na której spoczywa 1715 żołnierzy Armii Radzieckiej, poległych w czasie II wojny światowej w rejonie Giżycka, Węgorzewa, Mrągowa i Kętrzyna.

Obiekt ten jest wpisany do rejestru zabytków województwa warmińsko mazurskiego, podlega ochronie prawnej. Zobaczyłam szyld który oznacza cmentarz ofiar II wojny światowej. Wyszliśmy z auta, tablica dwujęzyczna ( po polsku i rosyjsku ) poinformowała nas, kto tu leży.

Tablice przy wejściu na Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej koło Giżycka_fot.Johanka

Na środku jest duży majestatyczny pomnik ku czci poległych żołnierzy radzieckich. Na pomniku widnieje napis:”Wieczna chwała Bohaterskim Żołnierzom Armii Radzieckiej poległym w walkach o wyzwolenie Ziemi Mazurskiej”.

Po powrocie z wyprawy doczytałam, że leżący w pobliżu drogi na Olsztyn i stadionu MOKSiR został w 1951 roku ogrodzony. Otacza go niski płot z kamienia.

Obok bryły kamienne, na górze z wyrytymi w cyrulicy nazwiskami poległych.

Dookoła 36 kwater, w których są nagrobki pojedyncze i zbiorowe.

Niezwykle zadbany.

Podsumowanie

Warto tu przyjechać , aby chwilę porozmyślać. To nauka historii na żywo. Nekropolia koło Giżycka taka właśnie jest.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj