Zator – piękny Zamek Potockich

0
242

Niedaleko kościoła Św. Wojciecha i Jerzego, który tu opisywałam, był obiekt w remoncie, nie wiedziałam co to jest.

Dopiero teraz przygotowując relację na potrzeby strony doczytałam. To Zamek Potockich w Zatorze, kiedy byłam tu w maju 2023 był w remoncie.

Zamek Potockich w Zatorze

Zamek w Zatorze – właściwie pałac, pierwotnie obronny zamek książęcy z XIV w., siedziba książąt zatorskich z górnośląskiej linii piastowskiej, później starostów królewskich.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Zatorze

Historia zamku

„Zamek średniowieczny

Pierwszy zamek z kamienia wapiennego zbudowano na planie owalu na skarpie nad rzeką, kilkanaście metrów od obecnie istniejącego pałacu[1]. Była ta główna siedzibą księcia Wacława w nowo utworzonym w 1445 roku księstwie zatorskim. W budowie lub rozbudowie wcześniej istniejącego zamku pomagali mu finansowo jego bracia. W 1477 roku opisano zamek w związku z podziałem księstwa i przypuszczalnie była to wtedy jeszcze dość skromna budowla[2]. Niewykluczone, że zaobserwowana podczas wykopalisk archeologicznych XV wieczna rozbudowa zamku o nowy podpiwniczony budynek, była związana z adaptacją zamku na siedzibę nowego księcia zatorskiego[3].

W drugiej połowie XVI wieku zamek leżał w powiecie śląskim województwa krakowskiego[4]. W 1494 roku księstwo zatorskie wraz z zamkiem kupił król Polski Jan Olbracht za 80 tys. złotych węgierskich[5].”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Zatorze#Zamek_średniowieczny

” Pałac barokowy

Przypuszczalnie pod koniec XVI wieku lub na początku XVII wieku w odległości kilkunastu metrów od starego zamku kamiennego zbudowano pałac na planie prostokąta, a niefunkcjonalny już stary średniowieczny zamek książęcy rozebrano na materiał budowlany[1].

W 1778 roku pałac został kupiony przez Duninów i częściowo przebudowany z dobudową drugiego piętra. Kolejni prywatni właściciele pałacu i dóbr zatorskich to: PoniatowscyTyszkiewiczowieWąsowiczowiePotoccy.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Zatorze#Pałac_barokowy

„Pałac neogotycki

W 1836 roku na zlecenie Anny z Tyszkiewiczów Potockiej Wąsowiczowej pałac przebudowano według projektu Franciszka Marii Lanciego, nadając mu formę rezydencji w stylu romantycznego neogotyku[6].

W roku 1945 został przez władze Polski Ludowej bezprawnie odebrany prawowitym właścicielom. Od 1946 roku był siedzibą Instytutu Zootechniki, ostatnio Rybackiego Zakładu Doświadczalnego. W latach 1964–1973 gruntownie odrestaurowany. Na parterze bogato zdobione sale: myśliwska, złota, paprociowa, bluszczowa. Po procesie spadkowym na początku 2013 roku zamek został odzyskany przez ród Potockich.

Budynek wpisany jest do rejestru zabytków województwa małopolskiego pod numerami: 371 z 17 maja 1947  r., A-397 z 2 grudnia 1972 r. i A-300/78 z 20 kwietnia 1978 [7].”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Zatorze#Pałac_neogotycki

Podsumowanie

Zapraszam do Zatoru, piękne miasteczko w Dolinie Karpia, naprawdę jest przytulnie i ciekawie. Dla spragnionych wrażeń, niedaleko jest Park Rozrywki.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj