Zabytkowa Cerkiew Św. Kosmy i Damiana w Tyliczu

0
191

Dzisiaj kolejna relacja z Tylicza. Tym razem – położona na wzniesieniu Cerkiew Św. Kosmy i Damiana. Obok niej jest cmentarz. Johanka była w maju 2023.

Cerkiew Św. Kosmy i Damiana w Tyliczu

Cerkiew św. św. Kosmy i Damiana w Tyliczu – dawna greckokatolicka cerkiew, zbudowana w 1743, znajdująca się w Tyliczu.

Po 1947 przejęta przez kościół rzymskokatolicki. Obecnie użytkowana jako kaplica cmentarna parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu.

Cerkiew wpisano na listę zabytków w 1964. Została włączona do małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_św._św._Kosmy_i_Damiana_w_Tyliczu

Historia

„Cerkiew w Tyliczu istniała już pod koniec XVI wieku. Obecnie istniejąca powstała w 1743. Jednak kształt budynku został uformowany w czasie przebudowy w 1780 (być może z tego okresu kaplice boczne i wieża). Późniejsze przekształcenia miały jeszcze miejsce w latach 1889, ok. 1930 i w 1938[2]. W 1938 r. m.in. wykonano w cerkwi zachowaną do dnia dzisiejszego polichromię ornamentalną i figuralną nawiązującą do jubileuszu 950-lecia chrztu Rusi.”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_św._św._Kosmy_i_Damiana_w_Tyliczu#Historia

Architektura i wyposażenie

„Cerkiew w Tyliczu jest cerkwią łemkowską, trójdzielną. Prezbiterium zamknięte trójbocznie. W nawie i prezbiterium kopuły namiotowe[2]. Ponad przedsionkiem (babińcem) wznosi się wieża o konstrukcji słupowo-ramowej, o ścianach pochyłych, z pozorną izbicą, z drewnianym, dwukondygnacyjnym, baniastym hełmem na wydatnej podstawie namiotowej, zwieńczonym pozorną latarnią[2] i kutym krzyżem. Znacznie mniejsze hełmy, jednokondygnacyjne, znajdują się ponad nawą i nad prezbiterium. Po obydwu stronach nawy zlokalizowane zostały dwie kaplice boczne, niższe od niej. Podobna konstrukcja występuje jedynie w świątyni w Miliku. Nawę pokrywa dach namiotowy, zaś prezbiterium – kalenicowy, wielopołaciowy. Nad kaplicami dachy kalenicowe trójpołaciowe[2]. Wszystkie dachy obecnie kryte blachą.

We wnętrzu polichromia. Część wykonanych w jej ramach malowideł (w tym postacie świętych Olgi i Włodzimierza) to kopie ikon z soboru św. Włodzimierza w Kijowie. Starszy jest ikonostas, powstały w XVIII wieku. W latach 80. XX wieku nieznani sprawcy wynieśli z niego część wizerunków, które zostały uzupełnione po roku 2001. Szczególną cechą ikonostasu w cerkwi w Tyliczu jest wielkość ikon patronów świątyni oraz św. Mikołaja, które, choć umiejscowione w najniższym rzędzie ikon, są znacznie wyższe niż królewskie wrota i sięgają rzędu następnego.”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_św._św._Kosmy_i_Damiana_w_Tyliczu#Architektura_i_wyposażenie

Otoczenie

„Wokół cerkwi znajduje się ogrodzenie, w którego obrębie znajduje się dzwonnica oraz dawny i współczesny cmentarz.”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_św._św._Kosmy_i_Damiana_w_Tyliczu#Otoczenie

Bardzo zwróciło moją uwagę zadbanie terenu wokół cerkwi.

Sama cerkiew jest w bardzo dobrym stanie, zadbana. Warto przyjechać, aby zobaczyć ją na własne oczy.

Podsumowanie

Zapraszam do Tylicza, będzie jeszcze kolejna relacja.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj