Wystawa „Roboty Miejskie – wystawa przyszłości” w Szczecinie

2
1408

Jak wiecie, w sierpniu Johanka jechała do Szczecina i wzdłuż zachodniej Polski.

O Szczecinie można by pisać i pisać, na razie na naszej stronie przedstawiłam Wam rzeźbę Anioła , która upamiętnia ofiary grudnia 1970 oraz opisałam nowoczesny budynek Filharmonii Szczecińskiej.

Dzisiaj chciałabym wspomnieć o niezwykłej wystawie, na jaką natrafiłam w czasie zwiedzania miasta.

Wystawa inspirowana twórczością Stanisława Lema

Cokolwiek bym napisała o Stanisławie Lemie, każdy Polak w wieku od 9-99 lat wie kim był wybitny i znany na całym świecie pisarz science fiction.

Od razu nasuwa się tytuły: Bajki robotów czy Solaris. Czytałam je w młodości, ale wystawa tak mnie zafascynowała, że chyba pora „odkurzyć ” jego książki i wrócić do lektury.

W naszym zagonionym świecie twórczość Stanisława Lema pozwoli się oderwać nawet od rzeczywistości, mało tego, nasze zmysły „dokarmimy” artyzmem prawdziwego pisarstwa.

Należy wspomnieć , że Narodowe Centrum Kultury z okazji obchodów Roku Lema, by upamiętnić setną rocznicę wybitnego Twórcy, pisarza, eseisty, futurologa i jednocześnie filozofa XX wieku realizuje szereg inicjatyw, między innymi udostępniło w sieci na wolnej licencji materiały o charakterze edukacyjnym dla osób zainteresowanych.

W Domu Kultury w Szczecinie ” 13 Muz” – odbyły się natomiast Kosmiczne warsztaty techniczne w dniach :22 i 23 lipca 2021, w których uczestniczyły dzieci i młodzież.

Warsztaty były inspirowane twórczością Stanisława Lema.

Młodzi artyści – konstruktorzy zaprojektowali i stworzyli własne roboty wykonane ze złomu i elektrośmieci.

Przy wsparciu artystów i animatorów kultury powstało pięć unikalnych rzeźb mechanicznych bohaterów ze świata fantastyki i science -fiction, wzbogacone o kreatywną dziecięcą wyobraźnię . To pozwoliło mi obcować z tymi dziełami.

Bardzo cieszy mnie taki pomysł, bo zachęca do czytania i uczy.

Same warsztaty były częścią projektu LEMoniada, dofinansowane zostały ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

Tablica przy wystawie ” Roboty miejskie-wystawa przyszłości” w Szczecinie _fot. Johanka

Miasto Szczecin wyszło naprzód ze sztuką, na …ulicę.

Jak napisałam wyżej, podczas zwiedzania miasta natrafiłam z mężem właśnie na tę wystawę.

Byłam tak zainteresowana, robiłam zdjęcia, z każdej strony, a małżonek popędzał mnie do zwiedzania innych części miasta, bo czas nas gonił, ale ja musiałam wszystko udokumentować, drodzy Sympatycy.

Podsumowane

Do dzisiaj pamiętam emocje jakie mi towarzyszyły przy oglądaniu wystawy.

Była ona „na ulicy” na deptaku, gdzie nawet osoby na wózkach mogły podjechać i obcować ze sztuką.

Takie inicjatywy wspieram, chwalę władze miasta za zorganizowanie tych warsztatów.

O fascynującym Szczecinie będę jeszcze pisać, bo miasto zasługuje na dokładniejsze omówienie ciekawych miejsc okiem Johanki.

Polecam Wam wizytę w Szczecinie, ruszamy się z kanapy i zwiedzamy, jest on przepiękny o każdej porze roku.

Zachęca Was

Johanka

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj