Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie -perła architektury Pomorza Zachodniego

0
847

Podczas sierpniowej wyprawy Johanki moim celem nr jeden był Szczecin. Opisałam Wam już Filharmonię, pomnik Anioła poświęconego ofiarom grudnia 70`, wystawę inspirowaną twórczością Stanisława Lema.

Żałuję, że moja kondycja nie była na tyle dobra, po przebytym w 2020 COVID, by zwiedzać to piękne miasto w szerszym zakresie.

Mój kochany Małżonek dzielnie mnie wspierał i zawiózł gdzie chciałam. Jest cudowne mieć takiego towarzysza w podróży.

Postanowiłam do Szczecina kiedyś wrócić, by zobaczyć to, co mi umknęło.

Zamek Książąt Pomorskich

Dziś przyszła kolej na opisanie zabytku, którego piękno zapiera dech w piersiach – mam na myśli Zamek Książąt Pomorskich.

Pierwsze co dostrzegłam, zmierzając do zamku , to pomnik Bogusława X i królewny Anny Jagiellonki. Mieści się on przy ulicy Korsarzy w Szczecinie, niedaleko Wieży Dzwonów.

Pomnik zaprojektowany przez Leonię Chmielnik ( pamiętacie jak opisywałam jej rzeźby w parku zdrojowym w Świnoujściu ) oraz Annę Paszkiewicz, został odsłonięty z okazji święta 22 lipca 1974 roku, gdyż w ten dzień przypadało Narodowe Święto Odrodzenia Polski ( 30 rocznica).

Pomnik przedstawia księcia pomorskiego Bogusława X i jego żonę Annę Jagiellonkę, którzy stoją koło siebie i kierują wzrok w stronę miasta. Anna Jagiellonka odziana w długą do ziemi suknię stoi stopień wyżej niż jej mąż. On sam, odziany w królewskie szaty, spięte pasem. Na ramionach widzimy długi do ziemi płaszcz, a na głowie płaskie nakrycie. Na piersi dostrzegamy zawieszony łańcuch z medalionem, świadczący o godności właściciela.

Pomnik wykonano z żółtego piaskowca. Na cokole widnieje napis o treści :Bogusław X i Anna Jagiellonka 1491.

Wystawa Richarda Hessa Kreacje intymności

Na terenie zamku widziałam również wystawę wybitnego rzeźbiarza niemieckiego Richarda Hessa.

Jak przeczytałam z informacji koło wejścia, „jest to współczesny rzeźbiarz niemiecki, urodzony w 1937 roku. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głęboko emocjonalnym wydźwięku. Zmarł w Berlinie w 2017 roku. Prezentowane rzeźby : „Jeździec”, „Wielki Minotaur”, „Kariatyda III” , „Wielka krocząca”, „Wielka susząca włosy” dzięki uprzejmości Rodziny artysty stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.”

Figura Świętego Ottona

Jednym z zabytków widniejącym na jednej ze ścian zamku jest „Figura Świętego Ottona , biskupa Bambergu, christianizatora Pomorza w latach 1124-1128 , patrona kościoła zamkowego w Szczecinie, wykonana została przez rzeźbiarza szczecińskiego Franza von Ruedorffera w latach 30 XX wieku.

Jest to kopia rzeźby gotyckiej z II poł. XIV w. pochodzącej przypuszczalnie z wieży kościoła zamkowego , przechowywanej w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie.” cytat z tablicy

Zegar słoneczny i inne cudowne elementy na zamku

Na tablicy na zamku przeczytałam:

„Początkiem murowanego zamku było wzniesienie w 1346 przez księcia Barnima III tzw. Kamiennego Domu i kościoła Św. Ottona. W XVI w. książę Jan Fryderyk przebudował zamek na renesansową rezydencję z dziedzińcem otoczonym krużgankami. W XVII w. Książęta Filip II i Franciszek I wznieśli piąte skrzydło -muzealne.

Zgodnie z wolą księcia Filipa II Zamek służy obecnie uprawianiu sztuki. Mieści się tu m.in. teatr, kino ,sale koncertowe ,opera, galeria oraz muzeum zamkowe z 6 książęcymi sarkofagami i Wielką Mapą Księstwa Pomorskiego.”

Podsumowanie

Jak zwykle zachęcam Was do zwiedzania naszego kraju, tyle pięknych miejsc czeka na odkrycie, a klimatyczny Szczecin jest jednym z cudownych miejsc wartych odwiedzenia.

Zabieramy wnuczki, dzieci, ruszamy na Pomorze Zachodnie, zwiedzamy Szczecin! Szczególnie polecam Zamek Książąt Pomorskich!

Więcej wiadomości historycznych znajdziecie na stronie zamku, ja pisałam okiem zwykłej turystki.

Poleca Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj