Dzisiaj kolejna mini relacja o Kluczborku. Byłam tu w sierpniowy ranek jadąc nad morze, przejazdem.
Wodociągowa wieża ciśnień
„Wodociągowa wieża ciśnień – dawna wieża zamkowa[2], położona przy ulicy Zamkowej w Kluczborku. 16 kwietnia 1964 roku, pod numerem 810/64, budowla została wpisana do rejestru zabytków województwa opolskiego.”
źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Wodociągowa_wieża_ciśnień_w_Kluczborku
Historia
„Pod koniec XIII wieku, w miejscu gdzie obecnie zlokalizowana jest wieża, istniał dwór książęcy. Pierwszy murowany zamek powstał prawdopodobnie pod koniec XIV stulecia. Najstarsza wzmianka, pochodzi z 1581 roku i mówi o tym, że miasto podejmuje się strzec zamku. W 1590 roku została wzniesiona przez książąt brzeskich piętrowa budowla o gotyckich oknach. Pod koniec XVII wieku, zamek uległ ruinie. W 1720 roku został przebudowany na siedzibę administracji kluczborskich dóbr cesarskich. W XIX wieku mieścił się tutaj urząd skarbowy, a później sądy różnej instancji. W 1854 roku dobudowana została druga kondygnacja. W 1907 roku, dawną wieżę zamkową przebudowano na wodociągową wieżę ciśnień[3]. Prace te zostały wykonane przez mistrza murarskiego G.Lederera[4].”
źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Wodociągowa_wieża_ciśnień_w_Kluczborku#Historia




Architektura
„Jest to budowla kwadratowa, ceglana, osadzona na kamiennym cokole, stanowiącym najprawdopodobniej jej stołp[5]. Wieżę wieńczy, dobudowany w 1907 roku, dwustopniowy dach namiotowy[3].”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wodociągowa_wieża_ciśnień_w_Kluczborku#Architektura
Okolice wieży






Podsumowanie
Zapraszam do Kluczborka, jest tu wiele takich perełek jak ta wieża.
Johanka