Hrubieszów – Muzeum im. ks. Stanisława Staszica

0
180

Koło parku imienia Solidarności w Hrubieszowie, pełnego kraczących gawronów, co mnie bardzo przerażało i zastanawiało – jak mogą mieszkać ludzie w okolicznych budynkach słysząc te dźwięki „dzień i noc” – jest muzeum, w postaci pięknego dworu.

Mieści się tam tez biblioteka oraz siedziba Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego.

Muzeum trochę historii

  • „zespół dworski Du Chateau (ul. 3 maja 11):
    • dwór (obecnie Muzeum im. St. Staszica) murowany w 1791 r., skrzydło zach. przed 1860 r., wsch. 1941 r. Dworek Du Chateau wywodzi swoją nazwę od hrubieszowskiej rodziny, której protoplastą był żołnierz napoleoński i do której należał od 1850 r. Centralna część dworu została wzniesiona na miejscu dawnego hrubieszowskiego zamku w roku 1791. Jest to budowla parterowa, nakryta mansardowym dachem. Z piętrową częścią centralną ozdobioną czterokolumnowym portykiem wgłębnym. Do pierwotnego dworu przylegają zbudowane później (prawe około 1860 r. a lewe w 1941 r.) prostokątne skrzydła. Po wojnie mieściła się tutaj placówka NKWD. Ostatnią właścicielką dworku była Maria Julia z Mazarakich du Chateau, wdowa po Juliuszu du Chateau (obydwoje spoczywają na hrubieszowskim cmentarzu). Obecnie budynek mieści siedziby Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego oraz Muzeum Regionalnego im. Stanisława Staszica. W tym ostatnim znajdują się ekspozycje poświęcone archeologii, etnografii oraz Towarzystwu Rolniczemu Hrubieszowskiemu. Nieopodal dworku stoi budynek z 1920 r., obecnie siedziba Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej, założonej dzięki staraniom Stefana du Chateau,
    • ogród, pierwsza połowa XIX w.;”

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hrubieszów#Zabytki

W nocy Muzeum wygląda tajemniczo, ale za dnia jest ładniejsze. My zajechaliśmy wcześnie rano, kiedy mąż drzemał w aucie poszłam na mały spacer.

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie – muzeum położone w Hrubieszowie. Placówka jest jednostką organizacyjną powiatu hrubieszowskiego.

Placówka powstała w 1965 roku jako Muzeum Ziemi Hrubieszowskiej Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego. W rok później zostało upaństwowione, a w latach 1972–1999 funkcjonowało jako oddział Muzeum Okręgowego w Zamościu. Do 1972 roku jego siedzibą była nieistniejąca kamienica przy 3 Maja, następnie zostało przeniesione do dworku Du Chateau, gdzie funkcjonuje obecnie.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_im._ks._Stanisława_Staszica_w_Hrubieszowie

„Na wystawę stałą muzeum składają się następujące stałe ekspozycje:

Przy muzeum działa biblioteka, gromadząca zbiory dotyczące miasta i regionu oraz patrona muzeum.

Muzeum jest czynne codziennie. Wstęp jest płatny, z wyjątkiem sobót.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_im._ks._Stanisława_Staszica_w_Hrubieszowie

Podsumowanie

Zapraszam na kolejną relację z Hrubieszowa, to miasto jest przepiękne. Trzeba przyjechać do tego interesującego miejsca.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj