Walentynki w Strzelcach Opolskich – „szklane domy” na Placu Żeromskiego

0
798

Kiedy obserwowałam trwające prace remontowe na Placu Żeromskiego, nie potrafiłam sobie wyobrazić ostatecznej koncepcji, na zasadzie której zaprojektowano obecny wygląd tego miejsca. Czytałam w lokalnej prasie jak ma wyglądać docelowo, ale to nie to, co ujrzeć w realu.

Prace trwały długo , w listopadzie 2021 oddano go do użytku, choć reszta była wykańczana na bieżąco.

Rewitalizacja znanego miejsca w Strzelcach Opolskich

Rewitalizacja Placu Żeromskiego to była niewątpliwie największa inwestycja gminy Strzelce Opolskie, w roku 2021, którą połączono z rewitalizacją ulicy Zamkowej. W sumie koszt inwestycji to niecałe 5 milionów.

Zadanie pn. ”Rewitalizacja Placu Żeromskiego” jest częścią projektu „Rewitalizacja miasta Strzelce Opolskie” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 10.2. „Inwestycje wynikające z Lokalnych Programów Rewitalizacji (ocena LPR)” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

źródło:https://www.strzelceopolskie.pl/main/aktualnosci/Plac-Zeromskiego-wypieknieje/idn:10326

Miejsca parkingowe dostępne dotychczas – były niedostępne na czas remontu. Jest to istotne, bowiem Plac Żeromskiego mieści się prawie w centrum miasta, niedaleko jest Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich, był Bank PKO ( przeniesiono go do innej siedziby) , hala sportowa MOKSiR, dom kultury. Niedaleko również znajduje się ratusz.

Było wiele utrudnień, na przykład był zamknięty ruch kołowy koło placu budowy bowiem wymianie i remontowi podlegały również okoliczne drogi dojazdowe.

Wiele placówek handlowych odczuło spadek obrotów, kiedy dojazd pod nie był utrudniony.

Jednakże, większość opinii jest taka, że wykonano kolejny przykład „betonozy”. Wprawdzie zostawiono stare drzewa, ba, nawet na czas budowy obłożono je deskami, by je uchronić przed uszkodzeniem, ale betonowe donice ogromnych rozmiarów miały jakieś suszone trawy, które zimą wyglądały niestety żałośnie. Mam nadzieję że wiosną będą kwiaty.

W planach miała być fontanna, nawiązująca do powieści Pana Żeromskiego „Wierna rzeka”, ale na razie nie ma, nie było wiadomo – czy będzie, bo koszt rewitalizacji tego miejsca, początkowo szacowany na 3 miliony złotych ostatecznie ukształtował się na poziomie pięciu milionów !

Po wypowiedzi rzeczniczki burmistrza Strzelec Op. , w lokalnej prasie dowiedziałam się, że jednak fontanna została wykreślona z planów, bowiem jej koszt to około miliona złotych, a pula przyznana gminie była mniejsza i z czegoś trzeba było zrezygnować.

Piramidy zastąpiono szklanymi domami

Na Placu Żeromskiego były piramidy. Mówicie, że zmyślam: oto dowód.

Zasłaniały one wejścia do szczelin przeciwlotniczych. Po modernizacji szpecące plac piramidy zostały zastąpione przez szklane aranżacje , które miały obrazować mityczne szklane domy z Przedwiośnia, Stefana Żeromskiego o których uczyliśmy się w szkole.

Estetycznie wykonane „szklane domy”, ratusz postanowił zagospodarować. I tym samy w grudniu wewnątrz tych budowli ze szkła wyeksponowano choinki, elementy świąteczne, zamontowano światełka, naprawdę wyglądało to pięknie.

W Walentynki gmina sprawiła nam frajdę : w szklanych domach pojawiły się baloniki z serduszek, misio siedzący na fotelu, napisy LOVE i inne piękne dekoracje związane ze Świętem Zakochanych.

Z lokalnej prasy wiem, że ta aranżacja zostanie z nami do Dnia Kobiet 8 marca.

Jestem ciekawa czym zaskoczy nas gmina, jaki rodzaj nowej aranżacji będzie nam przedstawiony.

Święta i Jarmark Bożonarodzeniowy

Niedługo po instalacji świątecznej, blisko Bożego Narodzenia na placu pojawiły się drewniane budki na Jarmark Bożonarodzeniowy, który mimo pandemii miał liczne grono odwiedzających. Była nawet karuzela dla dzieciaków.

Mieszkańcy mogli na własne oczy ujrzeć efekty modernizacji placu. Stanęły dwie gigantyczne choinki z ozdobami.

Pomnik Stefana Żeromskiego

Został postawiony w latach 60 tych , odsłonięty 14 X 1964 roku w setną rocznicę urodzin pisarza. Wykonany z trzech rodzajów betonu , nie był zbyt estetyczny.

Przedstawia popiersie pisarza w otoczeniu książek.

Przy okazji remontu przesunięto ważącą 24 tony bryłę o 5 m dalej niż stał i po piaskowaniu, wymyciu po latach użytkowania, pokryto cienką warstwą piaskowca, dzięki której pomnik uzyskał żółty kolor.

Była to trudna logistyczne operacja, ale firma prowadząca rewitalizację sobie poradziła.

Ubytki uzupełniono i jak wspomniałam pokryto nawierzchnię warstwą piaskowca.

Trzeba nadmienić że w latach przed II wojną światową stał tu pomnik upamiętniający niemieckie ofiary wojny , potem zastąpiono go pomnikiem na cześć ofiar II wojny światowej, ale jak mówią starsi mieszkańcy, orzeł z tego pomnika zbyt przypominał orła niemieckiego, pomnik zastąpiono w latach 60-tych wizerunkiem Stefana Żeromskiego .

Jednocześnie z odsłonięciem pomnika nadano imię pisarza, całemu placowi.

Podsumowanie

Pragniecie na własne oczy ujrzeć ten plac i pomnik, nic prostszego- zapraszam do Strzelec Opolskich

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj