Byłam tu w maju 2023, ale staram się zmieniać od czasu do czasu rejon opisywany na stronie, także dzisiaj nie o Lubelszczyźnie , ale o Małopolsce. Będzie kilka relacji z Tylicza.
Dwa słowa o Tyliczu
„Tylicz – wieś (dawniej miasto) w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Krynica-Zdrój.
Tylicz (Miastko) uzyskał lokację miejską przed 1325 rokiem, zdegradowany przed 1400 rokiem, ponowne nadanie praw miejskich w 1612 roku, degradacja przed 1934 rokiem[4]. Wieś biskupstwa krakowskiego w powiecie sądeckim w województwie krakowskim w końcu XVI wieku[5]. W latach 1973–1976 istniała gmina Tylicz. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.”
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Tylicz
Pomnik Kazimierza Pułaskiego w Tyliczu
„Pomnik Kazimierza Pułaskiego w Tyliczu – pomnik poświęcony Kazimierzowi Pułaskiemu i 650-leciu Tylicza. Znajduje się na Rynku, na niewielkim kopcu. Uroczyste odsłonięcie miało miejsce 29 czerwca 2013. Inicjatorami jego budowy było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Tylicza, Parafia Tylicz oraz Urząd Miejski w Krynicy-Zdroju.
Pomnik stanowi głaz z piaskowca pińczowski o wymiarach 2,2 na 2,0 m, posadowiony na postumencie. Na głazie od strony północnej umieszczona jest płaskorzeźba wzorowana na obrazie Juliusza Kossaka „Pułaski pod Częstochową”. Większą część płaskorzeźby zajmuje postać gen. Kazimierza Pułaskiego na koniu. W tle znajduje się Lackowa (zwana „Chorągiewką Pułaskiego) oraz cerkiew w Muszynce, w której znajduje się ołtarz z obozu konfederatów barskich. W prawym górnym rogu znajduje się postać św. Barbary, uznawanej ówcześnie za patronkę artylerzystów.
Na głazie od strony południowej znajduje się płaskorzeźba z herbem Tylicza, pod którym wyryty jest majuskułą napis: 650 – LECIE – TYLICZA.
Na cokole pomnika (od strony północnej) znajduje się metalowa tablica z napisem majuskułą:
GEN. KAZIMIERZ PUŁASKI / 1745 – 1779 / BOHATER NARODU POLSKIEGO I AMERYKAŃSKIEGO / PRZYWÓDCA KONFEDERACJI BARSKIEJ W OKOLICACH / TYLICZA I MUSZYNKI W LATACH 1768 – 1772 / POD JEGO DOWÓDZTWEM / POLSKIE RYCERSTWO STOCZYŁO POD IZBAMI / KRWAWĄ BITWĘ Z WOJSKAMI ROSYJSKIMI
POMNIK POWSTAŁ Z INICJATYWY STOWARZYSZENIA NA / RZECZ ROZWOJU TYLICZA , PARAFII TYLICZ ORAZ / URZĘDU MIEJSKIEGO W KRYNICY ZDROJU
Wykonawcą płaskorzeźb był Paweł Zięba, artysta rzeźbiarz z Łużnej. Tablica została ufundowana przez właściciela Grupy Kapitałowej Multico, Zbigniewa Jakubasa, a odlana w przedsiębiorstwie Newag w Nowym Sączu.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Kazimierza_Pułaskiego_w_Tyliczu
Położenie
„Tylicz położony jest 6 km na wschód od Krynicy, u zbiegu rzeki Muszynka (Tyliczanka) i uchodzącego do niej potoku Mochnaczka. Znajduje się na granicy dwóch mezoregionów: Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego. Wieś leży przy drodze krajowej 75. W pobliżu znajduje się nieistniejące już przejście graniczne Muszynka-Kurov ze Słowacją na Przełęczy Tylickiej (683 m n.p.m.).”
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Tylicz#Położenie
Rynek jest malutki i ciekawy
Podsumowanie
Zapraszam na kolejne relacje z Tylicza, zapewniam, że miło spędzimy czas w tym uroczym miejscu, a lokalne lody w gałkach , domowego wyrobu przypomniały mi dawno minione dzieciństwo.
Johanka