Szczekociny – piękne miasteczko w woj. śląskim

0
265

Przejeżdżałam tu w drodze na Kielce w maju 2023, pogoda nie sprzyjała zwiedzaniu, ale mimo wszystko zatrzymaliśmy się tu na chwilę.

Dwa słowa o mieście

Szczekociny – miasto w Polsce w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Szczekociny. Miejscowość położona jest nad rzeką Pilicą na obszarze Niecki Włoszczowskiej, będącej częścią Niecki Nidziańskiej.

Szczekociny znajdują się na terenie Małopolski[2] i pomimo że reforma z 1999 r. włączyła je do województwa śląskiego, Szczekociny nie są częścią Śląska. Przed 1975 r. Szczekociny były częścią województwa kieleckiego, a w latach 1975–1998 częścią województwa częstochowskiego. Natomiast w czasach zaboru rosyjskiego były częścią guberni kieleckiej przez większość tego okresu. Dlatego Szczekociny związane są z Kielecczyzną.

Według danych z 31 grudnia 2012 r. miasto miało 3772 mieszkańców. W przeciągu lat zauważalny jest spadek ludności. Z danych z 12 grudnia 2021 r. liczba osób wynosi 3518.”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczekociny

Rynek w Szczekocinach

Szkoda, że tak, jak w całej Polsce, jest tu lekka „betonoza”, to widok kamieniczek na rynku tu wynagradza.

Historia

„Prawa miejskie nadano Szczekocinom w 1398 roku. W latach 1470–1480 Jan Długosz w księdze Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis wymienia miejscowość jako własność Szczekockiego herbu Odrowąż.

W XVI w. istniał tu zbór braci polskich[4]. W 1595 roku miasto położone w powiecie lelowskim województwa krakowskiego było własnością Macieja Szczepanowskiego[5].

6 czerwca 1794 pod Szczekocinami (na polach wsi Wywła) rozegrała się jedna z największych bitew insurekcji kościuszkowskiej. Dowodzone przez Tadeusza Kościuszkę wojska polskie zostały pokonane przez połączone siły rosyjsko-pruskie. W bitwie pod Szczekocinami zginęli generałowie Józef Wodzicki i Jan Grochowski, a śmiertelnie ranny został chłop, bohater spod RacławicBartosz Głowacki.

W 1815 r. wyniku postanowień kongresu wiedeńskiego Szczekociny znalazły się w zaborze rosyjskim[6].

W XIX wieku Szczekociny należą do Łubieńskich, Czackich, Halpertów. Na terenie miasta dominuje drobny handel, tkactwo, szewstwo. Założono tu niewielką fabrykę płótna i destylarnie[6].

W dniu 1 stycznia 1923 Szczekociny odzyskały prawa miejskie[7], które straciły w 1871 roku w wyniku represji za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym przeciwko zaborcy rosyjskiemu.

Dwa dni po rozpoczęciu II wojny światowej, 3 września 1939 pod Szczekocinami zwycięską walkę z wojskami niemieckimi stoczył 8 pułk ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego.

W 1942 roku około 1500 Żydów ze Szczekocin zostało wywiezionych do Treblinki i tam zamordowanych.

Podczas II wojny światowej we wrześniu 1939 r. Szczekociny już zostały częściowo spalone przez Niemców. W okolicy działały oddziały polskiej partyzantki, które w lipcu 1944 r. zajęły przejściowo miasto i wysadziły tutejszy most kolejowy. W styczniu 1945 r. miasto zajęły wojska radzieckie[8]. Ostatecznie w wyniku wojny stan zabudowań uległ zniszczeniu w 75%[6]. Po wojnie Szczekociny zostały odbudowane ze zniszczeń. W 1970 otwarto tu dużą, spółdzielczą przetwórnię owoców i warzyw[9].”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczekociny#Historia

Piękna fontanna pośrodku rynku cieszy oczy

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach

„Na rynku stoi na kolumnie Pomnik Tadeusza Kościuszki powstał w setną rocznicę wodza powstania w 1917 r. według projektu Józefa Zońkiewicza – właściciela składu aptecznego. „

źródło :https://www.google.com/search?client=opera&q=pomnik+koło+kościoła+w+Szczekocinach&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8#vhid=pZPrlPAT255kiM&vssid=l

Pomnik św. Floriana

Figura Św. Floriana na placu Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach prezentuje się okazale.

Podsumowanie

Zapraszam na kolejną relację ze Szczekocin, będzie o Kościele Św. Bartłomieja i pięknym pomniku koło kościoła.

Warto podróżować bez planu, zwiedzanie spontaniczne jest świetne!

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj