Suwałki -polski biegun zimna z fascynującą architekturą i klimatem

0
1582

Kolejnym miastem, które objęła moja majowa wyprawa są Suwałki. Wszyscy słysząc nazwę miasta od razu kojarzą : zimno – jak w Suwałkach. Akurat ja byłam w takiej porze roku, kiedy tego nie odczułam ( na szczęście) .

Suwałki zachwyciły mnie czystością i spokojem.

Trochę historii

Samo miasto ukształtowało się z osady założonej w XVII wieku przez zakon kamedułów z sąsiedniego klasztoru w Wigrach. 3 marca 1720 roku przywilejem królewskim August II Mocny nadał prawa miejskie Suwałkom.

Miasto leży w północno wschodniej części naszego kraju, w pobliżu granicy z Litwą , a Obwodem Kaliningradzkim należącym do Federacji Rosyjskiej. Są drugim pod względem wielkości miastem w województwie podlaskim.

Przepiękna cerkiew w Suwałkach

Cerkiew Wszystkich Świętych w Suwałkach jest zapierającą dech w piersiach budowlą , otoczona zabytkowym cmentarzem, z pomnikami i nagrobkami w większości pisanymi cyrylicą.

Wg źródeł historycznych wybudowana została w latach 1891-1892, wyświęcona 8 września 1892 roku. Początkowo była tylko kaplica cmentarną , w której żegnano zmarłych mieszkańców Suwałk. Poczynając od roku 1940 jest już świątynią parafialną . Niestety po II wojnie światowej była kilka razy okradziona.

W roku 2013 przy znaczącym udziale i wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego przeprowadzony duży remont obiektu sakralnego.

Cerkiew jest umieszczona w rejestrze zabytków z dniem 12.05.2003 r.

Zabytkowy Cmentarz siedmiu wyznań

Nekropolia ta jest wyjątkowa, mieści się przy ulicy Bakałarzewskiej i Zarzecze w Suwałkach. Są tu groby katolickie, ewangelickie, prawosławne, staroobrzędowców, Żydów i muzułmanów.

To świadectwo, że Suwałki są wielokulturowe. Więcej o cmentarzu można poczytać na stronie miasta.

Majestatyczne kościoły w Suwałkach

Kościół parafialny p.w. św. Aleksandra (konkatedra) z 1820-1829

Projektantem kościoła w formie klasycznej jest Chrystian Piotr Aigner. 20 czerwca 1820 poświęcono tu kamień węgielny a sama budowa trwała w latach 1826-1829. Uroczysta msza święta, pierwsza w tym miejscu została odprawiona 14 września 1829 roku. Biskup Sejenski Paweł Straszyński konsekrował kościół pod wezwaniem Św. Aleksandra. Niedługo potem, znany architekt z Warszawa, Henryk Marconi podjął się przebudowy świątyni. Polegała między innymi na powiększeniu okien, podniesieniu wież, dobudowaniu kaplic. Jest religijną wizytówką miasta. Na przeciwko kościoła jest figura Matki Bożej.

Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach.

Właśnie koło tego kościoła zaparkowaliśmy, albowiem jest tu duży parking. Sąsiaduje on z Parkiem Konstytucji 3 Maja który opisuję poniżej. Kościół wzniesiono w 1840 roku jako cerkiew Wniebowzięcia Maryi Panny , zaprojektowany przez Henryka Marconiego, z udziałem rosyjskiego architekta Tona i Szpinalskiego.

Po zajęciu miasta przez Niemcy cerkiew zamieniono na kościół katolicki. Zdjęto wtedy dwie wieżyczki. Obecnie, jest to kościół Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, który został erygowany 29 czerwca 1992 przez Księdza Biskupa Wojciecha Ziębę. Dekretem Biskupa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego, 2 kwietnia 2014 został ustanowiony Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Park Konstytucji 3 Maja w Suwałkach

Imponujący park powstał w latach dwudziestych XX wieku, jest miejscem rekreacji mieszkańców miasta, są tu koncerty muzyczne a zimą dla dzieci są organizowane ślizgawki.

Z ciekawostek, jest tu Dąb Wolności, zasadzony w 1923 roku, w rocznicę podpisania Konstytucji 3 Maja.

Istnieje muszla koncertowa, imponująca fontanna, zegar słoneczny i zaciszna altana w której można wypocząć. Widziałam wiele rodzin spacerujących z dziećmi w tym miejscu.

Galeria jednego obrazu

Niezwykły obiekt zastałam na rogu ulicy Tadeusza Kościuszki i Placu Józefa Piłsudskiego.

Doczytałam, że pierwotnie obiekt ten był… rogatką miejską, zresztą kilkakrotnie zmieniał swoje przeznaczenie. W roku 2008 został generalnie wyremontowany i obecnie jest mini galerią sztuki. Na pomysł Galerii Jednego Obrazu wpadł magister sztuki, Główny Instruktor ds Plastyki Suwalskiego Ośrodka Kultury pan Mieczysław Iwaszko.

Od dnia otwarcia w 2008 co miesiąc są prezentowane prace artystów nie tylko lokalnych, ale i zagranicznych.

Początek wernisażom dała wystawa prac Fotografii Stanisława Józefa Wosia.

Kamienice w centrum miasta

Pomnik Józefa Piłsudskiego

Pamiętacie jak pisałam o Zamościu, że jest tam tablica poświęcona profesorowi Koniecznemu w Alei Sław?

Okazuje się, że zaprojektował pomnik również w …Suwałkach. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło 11.11.2014 w Dzień Niepodległości. Niestety wybitny artysta profesor Marian Konieczny zmarł w 2017 roku. Jednak zostały po nim imponujące dzieła, między innymi warszawska Nike czy pomnika Tadeusza Kościuszki w Filadelfii w USA i wielu monumentów.

Podsumowanie

Choć Suwałki wydają się być daleko , warte są odwiedzenia. Zarówno pod względem zabytków, jak również przyjaźnie nastawionych mieszkańców.

Zakochałam się w Suwałkach i na pewno tu wrócę, bo są bardzo interesujące.

Ruszamy się z kanapy, bierzemy dzieci, wnuki i zwiedzamy piękną Polskę, ta część jest mało znana, a to piękna perła nie tylko architektoniczna , jak również przyrodnicza.

Zaprasza

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj