Pomnik Tadeusza Kościuszki z 1917 roku w Klemensowie, obecnie części Szczebrzeszyna

0
174

Niedaleko od zabytkowej restauracji w Klemensowie – Szczebrzeszynie znalazłam pomnik Tadeusza Kościuszki z 1917 roku. Niedaleko jest też tablica na cześć ofiar hitleryzmu, którą już opisałam.

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Klemensowie

Klemensów – dwa słowa o dawnej wsi, obecnie części Szczebrzeszyna.

Klemensów – dawna wieś, od 1934 r.[3] wschodnia część miasta Szczebrzeszyn, położona nad rzeką Wieprz.

Klemensów swój rozwój zawdzięcza postawionej tu w 1894 roku przez Ordynację Zamojską cukrowni „Klemensów”. Do budynków zarządców folwarku dołączyły budynki zarządu i głównych specjalistów cukrowni. W 1897 roku uruchomiono z niej linię kolei konnej, a w latach 1907–1912 Kolej Podjazdową Cukrowni „Klemensów”. W latach 1929–1970 cukrownia eksploatowała dwie linie wąskotorowe: Klemensów – Wysokie oraz Ruskie Piaski – Wierzbica. W 2002 roku cukrownia weszła w skład Krajowej Spółki Cukrowej S.A. W 2003 roku zlikwidowano w niej produkcję i zamknięto zakład. W 2011 roku rozpoczęto ostateczną rozbiórkę budynków cukrowni[4].

W 1941 roku obok cukrowni, częściowo wykorzystywanej jako magazyn bomb, Niemcy zbudowali lotnisko polowe. Od 1916 roku znajduje się tu stacja linii kolejowej nr 69 : BełżecZawadaRejowiec.

Klemensów jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa[5].

Ppor. rez. Bolesław Józef WOLSKI , ur. 26 I 1908 w folw arku Klemensów, pow. zamojski.

W 1908 roku w folwarku Klemensów urodził się nauczyciel Bolesław Józef Wolski syn Józefa i Marianny z Szubertów, podporucznik rezerwy Wojska Polskiego i ofiara zbrodni katyńskiej zamordowana w Katyniu[6].”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Klemensów

Podsumowanie

Zwracajcie uwagę na pomniki, tablice, czasem przez przypadek można odkryć takie perełki jak ta.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj