Opatów – woj. świętokrzyskie – pomniki i makieta na rynku miasta

0
173

Jak wiecie zwiedzam spontanicznie wiele miejsc. Do Opatowa też trafiłam bez planu. Piękne miasto zachwyciło mnie od pierwszych kroków zwiedzania. Zaciszność, spokój. Taki też był rynek, gdzie była klasyczna „betonoza”, jak w większości rewitalizowanych rynków, ale były też piękne elementy służące hasłu #dostepnosc.

Wiecie drodzy Sympatycy 50ok.pl jak bardzo zwracam na to uwagę w czasie zwiedzania.

MAKIETA MIASTA W OPATOWIE

Makieta pomaga „zobaczyć” miasto osobom niedowidzącym i niewidzącym. Brawo Włodarze!

Pomnik Batalionów Chłopskich w Opatowie

Oto kolejny przykład pomnika, prawie przy wejściu na rynek, od parkingu, gdzie zatrzymaliśmy samochód.

Na pomniku jest napis:

„Bataliony Chłopskie powstały z woli chłopów do walki o wolność i niepodległość ludowej ojczyzny.

Myśl ta zrodziła się w czerwcu 1940 roku na naradzie ludowców w Opatowie .

W pamięci narodu żyją bojowe czyny.

14 IX 1986 roku Społeczeństwo „

Opatów pamięta o swoim bohaterze” pięknie opisuje pani red. Emilia Sitarska

„Pomnik upamiętniający majora Ludwika Topora Zwierzdowskiego przeszedł renowację. Obelisk znajduje się w centrum opatowskiego Rynku. To miejsce głównych celebracji świąt narodowych. Przed nim składane są kwiaty i zapalane znicze, w rocznicę odzyskania niepodległości, czy ważnych wydarzeń militarnych.

Poświęcony jest bohaterowi bitwy opatowskiej, w czasie powstania styczniowego. Po przegranej walce, 23 lutego 1864 roku został stracony na Rynku przez kozacki patrol.

Jak mówi Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa, wykonany z piaskowca monument został oczyszczony z nalotu i zakonserwowany. Odnowiono także tablicę, nawiązującą do wydarzeń z 1920 roku.

– Na tym pomniku są wyryte imiona i nazwiska mieszkańców ziemi opatowskiej, którzy brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Zależało nam, aby odzyskać niektóre, zatarte już, nazwiska. To się udało i pomnik teraz wygląda bardzo ładnie – mówi burmistrz.

Historyk i regionalista, Andrzej Żychowski opisuje, że pomnik powstał w 1924 roku, jako upamiętnienie tych, którzy walczyli o godność i wolność Polaków. Początkowo znajdował się w południowej części placu, w pobliżu kamienic zamieszkanych przez polską ludność. W czasie wojny, ówczesny starosta Stanisław Kulak nie pozwolił go zniszczyć.

– Otrzymał od Niemców polecenie, aby pomnik rozebrać i zniszczyć, jednak monument, na polecenie starosty został wywieziony na plac targowy poza miasto i tam zakopany. W ziemi przeleżał bezpiecznie całą wojnę – mówi Andrzej Żychowski.

Pomnik został ponownie ustawiony na głównym placu miasta po II wojnie światowej, ale w 1964 roku komunistyczne władze zdecydowały, aby przenieść go, a w jego miejsce wznieść pomnik poświęcony „wyzwolicielom Opatowa”. Monument powstańca styczniowego kolejny raz wrócił na Rynek w 1991 roku. Później umieszczono na nim tablicę z nazwiskami 30 mężczyzn, którzy zginęli w 1920 roku w czasie Bitwy Warszawskiej.”

Autor: Emilia Sitarska

źródło : Radio Kielce link: https://radiokielce.pl/236633/opatow-pamieta-o-swoim-bohaterze-133684/

Podsumowanie

Zapraszam do Opatowa, będzie jeszcze kilka relacji.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj