Olsztyn koło Częstochowy interesujące miejsce na weekend

0
2550
fot.Johanka

Do Olsztyna koło Częstochowy jeżdżę od dzieciństwa. Zawsze był to obowiązkowy punkt do odwiedzenia, w czasie wizyt u dziadków w Janowie Częstochowskim. I nigdy nie było nudno.

Trochę historii

Zamek w Olsztynie jest bardzo malowniczy i robi wrażenie. Zbudowany w drugiej połowie XIII wieku, pełnił znaczące role zarówno obronne jak i administracyjno -gospodarcze.

Naz­wa Olsz­tyn prawdopodobnie ma swoje źródła w języku niemieckim. Niektórzy twierdzą, że dawny Holsztyn lub Holstein nawiązuje do istniejącej w części północnej na zamku pieczary.

Niedawno na zamku odkryto studnię, ukrytą przez ponad 300 lat, umiejscowioną w baszcie. Szczegóły doczytacie na stronie internetowej zamku.

Wspaniałe miejsce dla zwiedzania i spędzania czasu wolnego

W PRL jeździłam od dziadków na zamek z tatą motorem, albo z całą rodziną jeździliśmy PKS-em, który kursował tu regularnie i często.

Kiedyś nie było tu nic poza jedną restauracją na rynku, obecnie agroturystyka i sieć małych obiektów gastronomicznych zadowoli każdego.

Gmina Olsztyn dostrzegła możliwości czerpania dochodów z turystyki,dlatego kiedyś można było parkować za darmo, teraz już nie.

Jest niedrogi bilet wstępu na zamek , ale jest .Na teraz 7 zł dorośli, 4 emeryci i młodzież ucząca się. Dzieci do lat 7 za darmo.( źródło strona zamku).

Olsztyn, zamek, fotografie Johanka

Jak mówiłam, Olsztyn leży między Częstochową a Janowem Częstochowskim , zatem łatwo dojechać. Znajdują się w nim wspomniane przeze mnie już ruiny zamku, okoliczne lasy są też ciekawe na spacery!

Można pojeździć rowerem!

Dawnych wspomnień czar….

Kiedyś okolice zamku i sam zamek były całkowicie „dzikie”- można było wejść,z każdej strony, teraz całość otoczono ogrodzeniem, są bilety wstępu, a bardziej strome i niebezpieczne elementy ruin wzmocniono barierkami, dla bezpieczeństwa turystów.

Zdjęcia -zamek w Olsztynie _ archiwum X ( z albumu rodzinnego) Johanki.

Porady praktyczne

Wejście na górę zamkową nie jest strome, każdy da radę.To oferta dla seniora , na odpoczynek z wnuczkami.

Byłam też na zamku,nocą, kiedy występował tu Maanam i Perfect, a moc fajerwerków rozświetliła okolice. Coś wspaniałego, to było pod koniec lat 90 tych. Byłam z mężem i córką.

Potem poszła fama, że hałas niszczy mury i przeniesiono tę imprezę gdzie indziej, między innymi na Ogrodzieniec.

Niedaleko zamku są liczne małe obiekty gastronomii, można kupić lody i kawę, czas miło spędzić z rodzinką.

Ciekawe książki na temat tego zamku i innych zamków Jury Krakowsko – Częstochowskiej znajdziesz tutaj

Ciekawostka

Na zamku wielokrotnie kręcono filmy, między innymi:

Rękopis znaleziony w Saragossie; Demony Wojny według Goi; Wyprawa Pod Podszewkę Alp; Hrabina Cosel; Czarne chmury, Polonia Restituta, Szamanka.

Podsumowanie

Chcesz spędzić fajny weekend, tak, to tu! Bierz wnuczki, rodzinkę i przyjeżdżajcie! Aktywny wypoczynek i świeże powietrze na pewno zrelaksuje każdego!

Zapraszam do Olsztyna!

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj