Niechorze małe miasteczko z piękną latarnią morską

0
1212

Jak wiecie na sierpniowej trasie Johanki było wiele miejscowości wczasowych. Niechorze urzekło mnie jednak od pierwszych chwil.

Idąc w stronę morza zacisznym laskiem z daleka słysząc szum fal, kierowałam się w stronę morza.

Kilka słów o wsi Niechorze

Niechorze do roku 1945 nosiło niemiecką nazwę HorstOstseebad Horst; od 1945 początkowo Horzewo.

To wieś o statusie sołeckim w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim. Geograficzne umiejscowiona na Pobrzeżu Szczecińskim, Wybrzeżu Trzebiatowskim, nad Morzem Bałtyckim.

Niedaleko Niechorza znajduje się Jezioro Liwia Łuża. Miejscowość ta ma status kąpieliska i przystani morskiej.

W latach 1946–1998 miejscowość położona była w nieistniejącym obecnie województwie szczecińskim.

Trzeba nadmienić, że w Niechorzu znajduje się dworzec Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, z przełomu XIX /XX wieku, a przy ulicy Środkowej 7 natrafimy na zabytkową zagrodę z przełomu XVIII/XIX wieku.

Zabytkowy wiatrak i park miniatur

Chociaż miejscowy parking w był żużlowy, kurzyło się, zaraz po wyjściu z auta od razu natrafiłam na park miniatur .

Jest to filia Parku Miniatur Dolnego Śląska w Kowarach, znajduje się niedaleko latarni , o której napiszę niżej.

W parku są wystawione 29 latarnie morskie, wszystkie wykonane w skali 1 do 10 .

Możemy też zwiedzić różne obiekty, z lat swej świetności, które obecnie stanowią ruinę. Wkomponowanie eksponatów w zieleń daje efekt nie do przecenienia!

I nagle oczom naszym ukazał się cudowny wiatrak -wyjęty jak z baśni.

To mi wynagrodziło niedogodności związane z nawierzchnią parkingu. Wiatr nas zakurzył, ale nie zrażeni ruszyliśmy na przeciwko przygodzie.

Ścieżki spacerowe i tereny rekreacyjne, schody na plażę

Trzeba powiedzieć, że z środków UE zbudowano wiele ścieżek nadmorskich. Pięknie wykończonym kostką deptakiem dotarliśmy nad morze, do którego wiodły nieco strome schody, które kończyły się betonową platformą, skąd kolejnymi schodami schodziło się na piękną w swej surowości plażę.

Kiedy wdrapałam się z powrotem po betonowych schodach na górę ,nieco dalej czekała mnie niespodzianka. Była to latarnia morska.

Latarnia Morska w Niechorzu – wspaniała i niepowtarzalna

Najsłynniejszym zabytkiem wartym zwiedzenia w miejscowości, jest niewątpliwie zespół latarni morskiej wybudowany w latach 1863-1866. Ucierpiał podczas działań wojennych w 1945 roku. Zo wspomnianego zespołu zaliczamy również domy latarników, dwa budynki o charakterze gospodarczym, a także wspaniały ogród z murowanym ogrodzeniem i furtkami.

W miejscowości znajdziemy trzy pomniki: foki Depki, Niechorskich Osadników który został przekształcony na mocy ustawy dezubekizacyjnej z 2016 roku z pomnika wyzwolicieli Niechorza oraz obelisk z napisem: Tym, co nie wrócili z morza.

Tereny wokół Niechorza znajdują się w specjalnym obszarze siedlisk- Trzebiatowsko-Kołobrzeskim Pasie Nadmorskim, oraz obszarach specjalnej ochrony ptaków- Zatoce Pomorskiej.

Znajdziemy to śmieszki, mewy srebrzyste, mewy białogłowy, mewy siodłate, kaczki krzyżówki, mewy siwe, biegusy zmienne.

Na plażach sporadycznie żerują foki pospolite. Natomiast na wspomnianym przeze mnie Jeziorze Liwia Łuża, spotkamy łabędzie nieme, czaple siwe , kormorany, a także perkozy.

Podsumowanie

Jak zawsze zachęcam do zwiedzania naszej pięknej Polski , od północy do południa , ze wschodu na zachód.

Takie zaciszne miejscowości jak Niechorze są niepowtarzalne. Jak w wielu tego typu nadmorskich kurortach jest wielki napis Niechorze, przy którym turyści robią sobie zdjęcia. Johanka też 🙂

Ruszamy się z kanapy, bierzemy współmałżonka, dzieci, wnuki, kierunek : województwo zachodniopomorskie: Niechorze!

Ładujemy akumulatory na nadchodzące jesienne wieczory!

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj