Most Groszowy w Opolu zachwyca

0
416

Most Groszowy w Opolu, zwany powszechnie Zielonym mostkiem, lub Mostem Zakochanych, to most nad kanałem Młynówka , można przez niego przejść i przejechać rowerem.

Łączy ulicę Mozarta i ulicę Strzelców Bytomskich. Z jednej strony jest Instytut Śląski, a na drugiej stronie jest Naleśnikarnia Grabówka, którą tu opisywałam, a nieco dalej budynek Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera.

Historia mostu

„Most Groszowy został powołany przez władze Opola w 1858 roku. „Komitet upiększania miasta”, który planował przejąć wyspę od zamku, rozplanował ulice i wyznaczył działki pod zabudowę willową, a także udostępnił mieszkańcom park zamkowy i park nad Odrą. Ulica Mozarta prowadząca do mostku ze względu na funkcję promenowania była nazywana „Promenadową”’. W XIX wieku głównym miejscem spacerów był znajdujący się na ulicy Krakowskiej trakt. Zachodnia strona ulicy Krakowskiej żartobliwie była nazywana przez mieszkańców Opola „Drogą do małżeństwa” (niem. „Heiratstrottoir”), co później opisał w 1879 roku K. Urbanek z Gliwice we swoich wspomnieniach podczas swojego pobytu w Opolu[3].Most Groszowy na Młynówce przeznaczony dla pieszych powstał w 1894 roku. Dwuprzęsłowy most został zbudowany w 1903 roku. Nazwa mostu pochodzi stąd, iż kiedyś za przejście przez most były pobierane opłaty w wysokości jednego grosza. Most został w całości wykonany ręcznie, metalowe elementy mostu są kute ręcznie.[4]Od 2010 roku Most Groszowy jest podświetlany nocą[5].”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Most_Groszowy

Kłódki zakochanych

Wiadomo , jak na wielu mostach zakochane pary umieszczają kłódki ze swymi imionami.

Z powodu remontu mostu musiano usunąć setki kłódek, ale nadal pojawiają się nowe. Nie wiadomo, czy usunięcie kłódek miało wpływ na te związki. #żart

Podsumowanie

Zapraszam do Opola , jest wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia, wiele z nich już opisałam na tej stronie.

Opolszczyzna jest piękna, ale oczywiście jako jej mieszkanka nie jestem obiektywna.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj