Kościół Świętej Małgorzaty w Krasiejowie, woj. opolskie

0
592

Niedawno odwiedziłam niedaleki ode mnie Krasiejów. Warto tu przyjechać, nie tylko do znanego od lat Jura Parku. W samej wsi można znaleźć piękny kościół pw. Świętej Małgorzaty.

Dwa słowa o Krasiejowie

Krasiejów (niem. Krascheow[4]Schönhorst) – wieś w Polsce, położona w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Ozimek[5][6].

Wieś leży około 5 km na wschód od drogi krajowej nr 46 OpoleLubliniecCzęstochowa i siedziby gminy – Ozimka, na południe od drogi wojewódzkiej nr 453 BierdzanyZawadzkie.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krasiejów

Kościół Św. Małgorzaty w Krasiejowie

Nazwa wsi

„Nazwa wsi pochodzi od staropolskiego określenia barwienia „kraszenia” lub barwy, koloru „krasny”[7]. Niemiecki nauczyciel Heinrich Adamy w swoim dziele o nazwach miejscowości na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu wymienia pierwotną nazwę wsi jako Krasiejow podając jej znaczenie „Schonfeld” czyli „piękne, ładne pole”[7]. Nazwa wsi została później fonetycznie zgermanizowana na Krascheow[7] i utraciła swoje pierwotne znaczenie.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krasiejów#Nazwa

Historia

„Jest najstarszą miejscowością w gminie. Pierwsze wzmianki na temat Krasiejowa przypadają na ok. 1292 r. W 1518 zbudowano drewniany kościół zastąpiony murowanym w 1804, który od 1867 stał się główną świątynią miejscowej parafii. W połowie XVIII wieku powstała niewielka huta żelaza bazująca na okolicznych złożach rud darniowych oraz surowcu, a później przywożonym. Huta żelaza zakończyła swą działalność z powodu wyczerpania się złóż w 1821, a w jej budynkach do 1860 produkowano lufy karabinowe, po czym firma upadła. W 1854 przez Krasiejów przeprowadzono linię kolejową i otwarto dworzec, co przyczyniło się do rozwoju wsi. W 1910 zbudowano cegielnię, działająca do 1967 r, a w okresie 1974 – 2002, na bazie wyrobiska cegielni działała kopalnia iłu na potrzeby cementowni w Strzelcach Opolskich[8].

W 1910 roku w miejscowości mieszkało 1361 osób z czego 1234 mówiło językiem polskim, 1 polskim i niemieckim, a 116 niemieckim. W wyborach komunalnych jakie odbyły się w listopadzie 1910 roku mieszkańcy oddali 216 głosów na polską listę z ogólnej sumy 367 i uzyskali 7 z 12 mandatów. W miejscowości działało wiele polskich organizacji np. od 1920 roku gniazdo śląskiej dzielnicy Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” kierowanego przez Pawła Buchtę oraz Jana Richtera, Kółko Rolnicze, Związek Towarzystw Polek, Związek Rolników Polskich na Śląsku oraz koło śpiewacze „Jutrzenka”. Podczas powstań śląskich miejscowość kilkukrotnie była miejscem walk pomiędzy miejscową komórką Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska a bojówkami niemieckimi[9]. W czasie plebiscytu zwyciężyła opcja niemiecka – 452 do 433 za Polską[10].

W wyniku zmiany nazw przez władze niemieckie w latach 1936-1945 miejscowość nosiła nazwę Schönhorst[11].

W latach 1954–1961 wieś należała i była siedzibą władz gromady Krasiejów, po jej zniesieniu w gromadzie Ozimek.”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Krasiejów#Historia

Zabytki

„Do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisane są[12]:

  • kościół par. pw. św. Małgorzaty, neobarokowy, wybudowany w latach 19111913 o bogatym wystroju wnętrza
    • ogrodzenie, murowane, z bramą i furtą
  • zbiorowa mogiła powstańców śląskich, na cmentarzu rzym.-kat., z 1921 r.

inne zabytki:

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krasiejów#Zabytki

Tablice koło kościoła upamiętniające ofiary wojen z Krasiejowa i okolic

Koło kościoła są dwa groby kapłanów oraz kilkanaście tablic upamiętniających ofiary wojen oraz osób które nie powróciły z wojny .

Wnętrze neobarokowego kościoła Św. Małgorzaty w Krasiejowie

Podsumowanie

Zapraszam nie tylko do JuraParku, ale i do wsi Krasiejów, zacisznej i pięknej. Napiszę jeszcze dwie relacje z tej wsi, obserwujcie stronę !

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj