Na przeciwko Cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, jest ten kościół, a przy nim Dom Parafialny, należący do Parafii i Kościoła Św. Mikołaja.
Kościół Św. Mikołaja w Hrubieszowie
„Kościół Świętego Mikołaja w Hrubieszowie – zabytkowy rzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się w Hrubieszowie, przy ulicy 3 Maja.”
źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Mikołaja_w_Hrubieszowie
Historia
„Został wybudowany w stylu barokowym w latach 1736–1766 zapewne z klasztorem dominikanów z fundacji Józefa Kuropatnickiego kasztelana bieckiego i jego małżonki Teresy Zuzanny z Kurdwanowskich, konsekrowany w 1750 roku przez ordynariusza chełmskiego Józefa Eustachego Szembeka. Restaurowany w: drugiej połowie XIX wieku, 1910, po zniszczeniach w czasie pierwszej wojny światowej, 1933 i 1954. Po skasowaniu klasztoru w 1781 roku konwent działał tylko do 1819 roku (następnie dominikanie zostali przeniesieni do Krasnobrodu).”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Mikołaja_w_Hrubieszowie#Historia
Architektura
„Zespół klasztorny to budowle murowane z cegły, otynkowane. Świątynia posiada prezbiterium zwrócone w stronę zachodnią, klasztor obejmuje ją dwoma skrzydłami od południa i wschodu, jest połączony z nią od strony południowej przejściem zawieszonym nad arkadą.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Mikołaja_w_Hrubieszowie#Architektura
Wyposażenie
„W zakrystii kościoła znajduje się krucyfiks z rzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego, która ma cechy wspólne z rzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego z krucyfiksa w kościele św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie[2].”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Mikołaja_w_Hrubieszowie#Wyposażenie
Podsumowanie
Zapraszam na kolejne relacje z Hrubieszowa, który czaruje swoim pięknym od pierwszych chwil zwiedzania.
Johanka