Już opisałam to miejsce, ale byłam tu późno w nocy, a teraz, w sierpniu 2024, za dnia.




Dwa słowa o Wysokiem
„Wysokie – wieś (dawniej miasto) w Polsce, położona na Wyniosłości Giełczewskiej, w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim[5][6].
Wieś jest sołectwem, siedzibą gminy Wysokie[7]. Według Narodowego Spisu Powszechnego z roku 2011 wieś liczyła 601 mieszkańców[8].
We wsi znajdują się: szkoła podstawowa, parafia rzymskokatolicka, straż pożarna, Gminna Biblioteka Publiczna, bank, apteka, oraz boisko typu „orlik”.
Historycznie położone jest w Małopolsce (początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie w ziemi lubelskiej). Prywatne miasto szlacheckie położone było w drugiej połowie XVI wieku w powiecie urzędowskim w województwie lubelskim[9]. Prawa miejskie od 1368[10] do 10 kwietnia 1821[11][12]. W latach 1600–1660 miejscowy kościół zamieniony został na zbór przez braci polskich[13]. Miasto Wysokie Lubelskie wchodziło w skład dóbr Wysokie Lubelskie księżnej Anny Jabłonowskiej[14].
Ze względu na specyficzne położenie (duża odległość do wszystkich ośrodków ponadlokalnych) miejscowość często zmieniała przynależność administracyjną. Do końca 1972 Wysokie należało do powiatu krasnostawskiego, a w latach 1973–1975 do powiatu bychawskiego (województwo lubelskie). W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa zamojskiego (rejon biłgorajski). W 1999 powróciła do województwa lubelskiego, choć tym razem znalazła się w powiecie lubelskim.”
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Wysokie_(gmina_Wysokie)




Dwa słowa o parafii
„Parafia Świętego Michała Archanioła w Wysokiem – parafia rzymskokatolicka w Wysokiem, należąca do archidiecezji lubelskiej i Dekanatu Turobin. Została erygowana w 1413. Znajduje się przy Rynku Jabłonowskich. Parafię prowadzą księża diecezjalni.”
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_%C5%9Bw._Micha%C5%82a_Archanio%C5%82a_w_Wysokiem
Ławeczka patriotyczna w Wysokiem
Na przeciwko kościoła jest park i pomnik oraz sławetna ławeczka patriotyczna.








Na tablicy czytamy:
„Cześć bohaterom poległym w walkach z najeźdźcą hitlerowskim w latach 1939-1945
Społeczeństwo Gminy Wysokie„
Niestety nic nie znalazłam o dacie powstania pomnika.
Podsumowanie
Jak widzicie, czasem przez przypadek można natrafić na ciekawe miejsce, to właśnie jest piękne w zwiedzaniu spontanicznym.
Zapraszam na Lubelszczyznę.