Kościół św. Michała Archanioła w Ropie

0
268

Dzisiaj kolejny reportaż o wsi Ropa, kolej na przepiękny zabytkowy kościół. Jest tu tyle miejsc wartych obejrzenia, że trzeba przyjechać kolejny raz. Jak będzie to możliwe, to uczynię.

Parę słów o Ropie

Ropa – wieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Ropa. Leży nad Ropą, dopływem Wisłoki.

Integralne części wsi Ropa:BogaczówkaBukowaCzachorówkaDeciówkaDrągówkaFolwark, Garłaszówka, Górnikówka, Jaworówka, Kawówka, Kąty, Kleszczówka, Koczwarówka, Kostórówka, Kowalówka, Kóstra, Księże, Kuczówka, Kusiówka, Lipie, Listówki, Na Dole, Na Ruskiem, Nowakówka, Obczary, Pociecha, Podchełmie, Pod Styrem, Podupełź, Pod Wawrzką, Potoki, Równie, Siutówka, Smakówka, Stolarzówka, Upełź, WierzchyWolaZadziałZagóraZagórzeZagrodyZalesie, Za Wodą[4][5].”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Ropa_(wieś)

Kościół Św. Michała Archanioła w Ropie

Kościół św. Michała Archanioła w Ropie – katolicki kościół zbudowany w 1761 z fundacji Petroneli i Wilhelma Siemieńskich. Około 1800 do nawy dobudowane zostały dwie murowane kaplice zwieńczone wieżami oraz kolumnowy portyk./…/

Drewniana część kościoła składa się z nawy, oraz zamkniętego trójbocznie prezbiterium. Nawa nakryta jest dachem dwuspadowym, prezbiterium wielopołaciowym. Na kalenicy nawy wznosi się wieżyczka na sygnaturkę. Do nawy przylegają dwie kwadratowe kaplice, nad którymi wznoszą się wieże zwieńczone cebulastymi hełmami z latarniami.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Michała_Archanioła_w_Ropie

„Najstarszym elementem wyposażenia jest kamienna kropielnica z 1691. W części centralnej ołtarza głównego znajduje się obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w zwieńczeniu przedstawiona jest postać patrona świątyni św. Michała Archanioła. Przy bocznym ołtarzu rzeźba Chrystusa u słupa.

Ołtarze w kaplicach pochodzą z pocz. XX. Jeden z nich wykonany został przez Antoniego Ragoziewicza w 1919. Na wspartym na dwóch filarach chórze są organy.”

Paweł Kutaś-Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce,wyd PROMO,wyd pierwsze;str 98-99;ISBN 978-83-60941-50-8

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Michała_Archanioła_w_Ropie

Podsumowanie

To jedne z reportaży z Ropy, zapraszam do malowniczej wsi Ropa, warto tu przyjechać.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj