Kościół Chrystusa Zbawiciela w Kluczborku

0
190

Byłam krótko w Kluczborku, w drodze nad morze w sierpniu 2023 roku. Dzisiaj przedstawiam jeden z kościołów, w ramach moich zaległości w pisaniu relacji z Wyprawy Johanki 2023.

Kościół Chrystusa Zbawiciela w Kluczborku

Kościół Ewangelicko-Augsburski imienia Chrystusa Zbawiciela w Kluczborku – polski parafialny kościół Ewangelicko-Augsburski, należący do diecezji katowickiej, znajdujący się przy placu Gdacjusza w Kluczborku.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Chrystusa_Zbawiciela_w_Kluczborku

Historia

Gotycki[2] kościół ewangelicko-augsburski i jego wieża widokowa jest jednym z najcenniejszych i najstarszych zabytkowych obiektów Kluczborka. Został zbudowany w XIV wieku na miejscu poprzedniego, pochodzącego z 1298 roku. Wybudowana wówczas świątynia składała się z XIII-wiecznego prezbiterium (wykonana we wczesnogotyckim stylu) oraz z XIV-wiecznej wieży. W wyniku częstych pożarów kościół był wielokrotnie odbudowywany, przez co zmieniał swój wygląd. Od 1527 roku jest świątynią ewangelicką. Pożar z 1737 roku spowodował całkowite zniszczenie świątyni, ratusza i budynków mieszkalnych. Odbudowano wieżę, a także nawę boczną (w części zachodniej kościoła). Drewniany strop zastąpiono sklepieniem.

W latach 17431745 wnętrze kościoła zostało ponownie gruntownie przebudowane. Obecny wystrój świątyni utrzymany jest w ulubionym przez rokoko kolorach: białym i złotym. Bogato zdobione rzeźby i płaskorzeźby są prawdziwymi perłami sztuki sakralnej z okresu baroku. Datowane są na lata 17501760. Z tego okresu pochodzą też m.in. ołtarzambonachrzcielnica i prospekt organowy. W latach 17951797 nadbudowano górną kondygnację wieży, a w 1806 roku zamontowano na niej zegar. Około 1821 roku dach pokryto dachówką, a kopułę wieży blachą. Po południowej stronie kościoła dobudowano zakrystię. W latach 17081769 plac wokół kościoła służył jako cmentarz.

Pod koniec 2021 roku zakończyły się prace konserwatorskie. Renowacjom poddane zostały drzwi wejściowe, fragmenty elewacji jak i okna witrażowe. Dodatkowo na wieży został osadzony krzyż wraz z kapsułą czasu[3].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Chrystusa_Zbawiciela_w_Kluczborku#Historia_i_wnętrze_kościoła

Organy

Organy, jak i obecny wystrój kościoła, pochodzą z lat 1750–1760. Zaprojektowane zostały przez Leopolda Jaschke z Wrocławia w stylu regencyjno-rokokowym. W 1899 r. instrument przebudowała firma Schlag & Söhne ze Świdnicy[4][5].

Wyremontowane organy w kościele umożliwiły zorganizowanie cyklów koncertów organowych w wykonaniu wybitnych polskich i zagranicznych wykonawców od 1985 roku do chwili obecnej[6].”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Chrystusa_Zbawiciela_w_Kluczborku#Organy

Dzwony

„W przeszłości świątynia ta posiadała trzy dzwony, które wskutek pożarów kościoła w latach 1659, 1737, 1788 i 1795 ulegały zniszczeniu. Po pierwszym pożarze w 1659 r. odlano tylko jeden dzwon – duży. Średni dzwon odlano w 1693, a mały w 1694 r. Wszystkie dzwony odlała Ludwisarnia Petera Brucka w Brzegu. Po kolejnym pożarze (1737) odlano nowe dzwony – duży i średni w Ludwisarni Schnellenratha we Wrocławiu. 29 września 1738 r. zabiły one po raz pierwszy. W 1781 odlano tylko jeden dzwon, którego fundatorem był Ludwik Ostadlo. Instrument ten posiadał napis testamentowy mówiący o tym, aby co rok 22 czerwca dzwonił godzinę upamiętniając godzinę śmierci fundatora.

Obecnie na wieży wiszą trzy dzwony wykonane ze starych nadtopionych dzwonów w Ludwisarni Kriegera we Wrocławiu[7]. Odzywają się na rozpoczęcie i zakończenie nabożeństwa. Inskrypcja na jednym z nich mówi: ,,Błogosławieni są ci, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je”[8].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Chrystusa_Zbawiciela_w_Kluczborku#Dzwony

Podsumowanie

Zapraszam na kolejną relację z Kluczborka, jest to piękne miasto, muszę tu wrócić.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj