Jędrzejów – piękny rynek i uliczki

0
410

Po obejrzeniu Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie, gdzie byliśmy prawie o świcie, około 6 rano, pojechaliśmy do Jędrzejowa, było koło 7 rano. Byliśmy głodni, bo wstaliśmy i od razu ruszyliśmy w drogę. Postanowiliśmy iść do jakiego sklepu coś kupić do zjedzenia. Natrafiliśmy na przemiłą panią i zakupiliśmy pachnące świeże pączki, które my, Ślązacy nazywamy kreplami.

Miasto jeszcze spało, to było raniutko, z pączkiem w ręku poszliśmy pochodzić po rynku, który jest piękny.

Parę słów mieście

Jest to miasto w województwie świętokrzyskim, jest stolicą powiatu jędrzejowskiego, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Jędrzejów.

W okresie 1975-1998 miasto administracyjnie należało do nieistniejącego już województwa kieleckiego.

Samo miasto leży na dawnej ziemi krakowskiej, która była częścią historycznej Małopolski.

Uzyskało lokalizację miejską w 1271 roku, potem zdegradowano go w 1869 roku, odzyskało prawa miejskie dopiero w 1916 roku.

Wielki szyld przypomina, że miasto liczy 750 lat. Widać dumę mieszkańców ze swego miasta.

Muzeum im. Przypkowskich przy rynku ( niebieskie drzwi)

Niestety nie byliśmy bo byliśmy tu zbyt wcześnie, ale ja tu wrócę, jak i do jaskini Raj, które postanowiłam zwiedzić i oczywiście opiszę na stronie.

Parę słów o muzeum

„Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Jędrzejowa jest Muzeum im. Przypkowskich, powstałe w wyniku przekazania państwu 3 lutego 1962 kolekcji zegarów słonecznych, przyrządów astronomicznych oraz biblioteki starodruków przez rodzinę Przypkowskich. Mieści się w budynku zabytkowej apteki przyklasztornej z 1712 roku[15]. W zbiorach znajduje się także list Zygmunta Starego z roku 1535 pisany do Mikołaja Przypkowskiego[16]. Założycielem istniejącej do dziś biblioteki Muzeum stał się Jan Józef Przypkowski (1707–1758), profesor matematyki i astronomii na Uniwersytecie Jagiellońskim[17]. Natomiast twórcą zbiorów astronomiczno-gnomonicznych, stanowiących podstawę muzeum był Feliks Przypkowski (1872–1951). Interesował się m.in. astronomią oraz gnomoniką. Zbiory obecnie obejmują ponad 600 zegarów słonecznych oraz astronomicznych przyrządów pomiarowych. Oprócz zegarów muzeum posiada bogaty dział grafiki i ekslibrisu z kolekcją księgoznaków liczącą ok. 20 000 egzemplarzy od XVI w. do czasów najnowszych. Powstał też dział gastronomii. Muzeum im. Przypkowskich obecnie zajmuje trzecie miejsce w świecie pod względem liczebności i wartości zegarów słonecznych, tuż po Planetarium w Chicago i Science Museum w Oxfordzie.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Jędrzejów#Kultura_i_zabytki

W uliczkach Jędrzejowa można się „zgubić”, a piękne kamieniczki zostały mi w pamięci na długo. Muszę tu wrócić dokończyć zwiedzanie.

Spacer po rynku był przyjemny i pełen wrażeń estetycznych.

Miasteczko jest czyste i zadbane, trawniki piękne przystrzyżone, mąż śmiał się, że chyba na nasze przybycie .

Podsumowanie

Miasto Jędrzejów jest piękne, muszę tu wrócić, by dokończyć zwiedzanie, zwłaszcza Muzeum Zegarów.

Polecam Wam zwiedzanie Polski, a nie siedzenie na kanapie.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj