Tylko dzięki temu, że akurat tu przejeżdżaliśmy, widziałam pomnik poświęcony Powstańcom Styczniowym, który już tu opisałam na stronie.
W sierpniu 2024 roku ponownie przyjechaliśmy do obecnego województwa lubelskiego, a konkretnie na teren dawnego województwa chełmskiego, do Świerż.
Dziś opisuję kolejne miejsce, bowiem przejeżdżałam z innej strony i poszliśmy zobaczyć z bliska siedzibę Stowarzyszenia miłośników Świerż i ziemi świerżyńskiej, a obok dawne miejsce pochówku ofiar epidemii cholery z 1852. r.
Parę słów o wsi
„Świerże – wieś (dawniej miasto) w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim, w gminie Dorohusk[6][5].
Wieś leży na lewym brzegu Bugu przy drodze wojewódzkiej nr 816 .”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Świerże_(powiat_chełmski)
Historia Świerży
„Świerże uzyskały lokację miejską przed 1455 rokiem[8]. Prawa miejskie posiadały do 19 listopada 1822 roku[9][10]. W latach 1867–1954 miejscowość była siedzibą władz gminy Świerże. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do ówczesnego województwa chełmskiego.
Wieś jest sołectwem w gminie Dorohusk[11]. Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, liczyła 811 mieszkańców[12] i była trzecią co do wielkości miejscowością gminy Dorohusk.
9 lipca 1863 roku w bitwie pod Świerżami stoczonej z Rosjanami, strona polska dowodzona przez majora Władysława Ruckiego, zmusiła wojska rosyjskie do wycofania się. Na miejscu bitwy znajduje się pomnik upamiętniający powstańców styczniowych.
Do 1938 roku w miejscowości stała drewniana cerkiew prawosławna, zburzona w wyniku akcji polonizacyjno-rewindykacyjnej. Pozostało po niej cerkwisko z krzyżem i kilkoma nagrobkami.”
Źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Świerże_(powiat_chełmski)#Historia_i_demografia




Stowarzyszenie miłośników Świerży i ziemi świerżowskiej
Wiele ciekawych rzeczy, które organizuje możecie się dowiedzieć z ich strony na FB. Poniżej podaję link.
Przy ulicy Jana Pawła II 70 w Świerżach jest ich siedziba.




źródło ;https://www.facebook.com/p/Stowarzyszenie-Miłośników-Świerż-i-Ziemi-Świerżowskiej-100064671072854/?locale=pl_PL
Pamiątkowy krzyż i mini miejsce pochówku po epidemii cholery z roku 1852 w Świerżach
Obok siedziby, niestety w trawie nie odważyłam się iść, bo byłam w sandałach, w sierpniowy dzień, ale małżonek miał buty sportowe zatem przedarł się przez trawę, której chyba dłuższy czas nie kosił i podszedł do krzyża, zrobił zdjęcia sąsiednim nagrobkom i drugiemu krzyżowi.




Na białym krzyżu jest napis
” Na pamiątkę cholery wielkiej śmiertelności w roku 1852 ja was żywić będę i dziatki wasze (ks.5 Mojż.rozdz.50) przez znak tego krzyża Twego Panie zachowaj nas od powietrza. Boże nasz bądź miłościw nam grzesznym, nawróć nas Panie do Ciebie, zmiłuj się nad nami i wyrwij dusze nasze! Zbaw nas dla miłosierdzia twego Roku1852 z ofiar dobrowolnych”




Podsumowanie
Zapraszam na kolejne reportaże ze wschodniej Polski i nie tylko, podróżowanie bez planu sprawia, że trafiamy na takie miejsca.