Pomnik upamiętniający Powstanie Listopadowe i Nieznanego Żołnierza w Limanowej

0
276

Wyjeżdżając z Limanowej na rondzie dostrzegłam pomnik, z auta „na szybko” zrobiłam dwa zdjęcia. Lokalizacja taka nie sprzyja robieniu zdjęć. Nadmieniam, że doczytałam, że pomnik stał wcześniej na skwerze Ulic Matki Boskiej Bolesnej i Targowej, jednakże nastąpił remont tych okolic i władze lokalne szukały innej lokalizacji, ostatecznie stanął na rondzie. Tym, gdzie ja z małżonkiem przejeżdżałam.

Pomnik upamiętniający Powstanie Listopadowe i Nieznanego Żołnierza w Limanowej

Pomnik upamiętniający powstanie listopadowe i nieznanego żołnierza_ fot. Johanka

Dyskusja wobec zmiany lokalizacji historycznego pomnika

Była wypowiedź mieszkańców Limanowej, którzy napisali do burmistrza : ks. Stanisław Wojcieszak, Stanisław Ociepka, Jerzy Bogacz, Stanisław Rakoczy i Józef Szymon Wroński odnośnie zmiany lokalizacji pomnika, którą cytuję częściowo.

Pomnik ten, odsłonięty w 1930 roku przez ks. prałata Kazimierza Łazarskiego, był przez dziesięciolecia miejscem, wokół którego skupiała się pamięć o obrońcach Ojczyzny i gdzie odbywały się obchody świąt narodowych. Monument ten upamiętnia zrywy wolnościowe Polaków – także limanowian – w latach 1830 – 1921 (od Powstania Listopadowego do wojny polsko-bolszewickiej), pomimo to przetrwał w stanie nienaruszonym lata wojny i czasy stalinowskie.
Miejsce, na którym nasi przodkowie wznieśli Pomnik Nieznanego Żołnierza nie było przypadkowe. Tworzył on bowiem oś urbanistyczną i ideową z limanowską świątynią – kościołem pomnikiem Konstytucji 3 Maja, stał na szlaku przemarszu Legionów Józefa Piłsudskiego. 

źródło :https://limanowa.in/aktualnosci/gdzie-powinien-stanac-pomnik/10831

Pomnik upamiętniający powstanie listopadowe i nieznanego żołnierza_ fot. Johanka

Podsumowanie

Zapraszam na kolejne relacje z Limanowej. Warto tu przyjechać.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj