Kościół pw. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kaliszu

0
236

Dzisiaj ostatnia relacja z Kalisza, przepiękny wspaniały kościół. Zaparkowaliśmy koło niego i poszliśmy zwiedzać stare miasto. Była to pierwsza świątynia jaką widzieliśmy.

Johanka była w maju 2022.

Kościół Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kaliszu

Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kaliszu – rzymskokatolicki kościół parafialny, należący do zakonu franciszkanów konwentualnych; najstarsza świątynia zakonna w Kaliszu[2].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Stanisława_Biskupa_i_Męczennika_w_Kaliszu

Historia kościoła

„Pierwszy drewniany kościół został ufundowany w 1256 roku przez księżną Jolantę.

Budowę murowanej świątyni rozpoczęto w 1257 roku z fundacji księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego i jego żony Jolanty i inwestycja ta prowadzona była kilkanaście lat[2][3]. Z najwcześniejszej części kościoła wczesnogotyckiego z XIII wieku pochodzi wydłużone prezbiterium ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym i ostrołukowymi oknami z kamiennymi poklasycznymi maswerkami z trójkątem sferycznym i motywem kropli, które mają odpowiedniki w Miśni[4].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Stanisława_Biskupa_i_Męczennika_w_Kaliszu#Historia

„Pierwotnie prezbiterium było odgrodzone od nawy przez lektorium[5]. Detal architektoniczny prezbiterium – półośmioboczne podpory i nadwieszone służki wiązkowe, w zakrystii wsporniki – wskazuje, że budowniczowie pochodzili z obszaru morawsko-czeskiego[5]. Później od prezbiterium powstała trójnawowa hala korpusu dobudowana do prezbiterium w XIV wieku[6].

W 1537 i 1559 roku obiekt został zniszczony w wyniku pożaru[2]. Pod koniec XVI wieku rozpoczęto odbudowę, którą zakończono w 1632 roku, gdy dokonano ponownej konsekracji odbudowanego kościoła[2]. W 1637 roku rozbudowano klasztor w stylu barokowym, a w 1640 dobudowano do kościoła dzwonnicę[7].

W 1798 roku Prusacy usunęli franciszkanów, a kościół uległ dewastacji[2]. Sam klasztor Prusacy zamienili na więzienie i przebudowali[7]. W 1858 roku zlikwidowano więzienie i ponownie do klasztoru wrócili zakonnicy. W 1864 roku przeprowadzono restaurację świątyni[2]. W 1902 roku władze rosyjskie zamknęły klasztor[7].

W latach 2017-2019 przeprowadzono gruntowny remont kościoła, obejmujący odnowienie głównego ołtarza, ambony konfesjonałów i organów[8]. Podczas prac dokonano odkrycia krypty oraz natrafiono na cenne monety, m.in. południowosłowiański matapan[9]denar koronny Władysława Warneńczyka z I połowy XV wieku[10]dwudenar Zygmunta Augusta z 1570 roku[9] oraz unikatowy denar Kazimierza Wielkiego[8].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Stanisława_Biskupa_i_Męczennika_w_Kaliszu#Historia

Tablica na cześć ofiar Katastrofy Smoleńskiej

Architektura

„Nawy pochodzą z około połowy XIV w. Po uszkodzeniu w wyniku pożaru, zostały odbudowane przez Albina Fontanę w latach 1599–1632 i z tego czasu bogata późnorenesansowa dekoracja stiukowa sklepień. Wyposażenie wnętrza barokowe i rokokowe.

  • W głównym ołtarzu późnobarokowym z 1758 obraz Wskrzeszenie Piotrowina Franciszka Smuglewicza, poniżej obraz Matka Boska z Dzieciątkiem Kaspra Kurcza z początku XVII w.
  • W przedłużeniu nawy północnej kaplica Męki Pańskiej, gotycka z XIII wieku, przebudowana w 1632.
  • Przy wejściu do kaplicy renesansowe epitafium ośmioletniego Piotra Bolelickiego z Poznania (zmarłego w 1600).
  • Pod chórem muzycznym tablica poświęcona pamięci Klementyny z Tańskich Hofmannowej.
  • Organy”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Stanisława_Biskupa_i_Męczennika_w_Kaliszu#Wnętrze

Podsumowanie

Warto odwiedzić przepiękny Kalisz, opis wielu miejsc w tym mieście zachęca niewątpliwie

Zapraszam do Kalisza, naprawdę warto.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj