Dzisiaj kończę cykl reportaży o Horodle, mini relacja ma Państwa zachęcić do odszukania na stronie innych reportaży z tego miejsca.
Parę słów o wsi
„Horodło (lit.Horodle) – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Horodło[5][6]. Leży na obszarze Grzędy Horodelskiej, na lewym brzegu Bugu.
Horodło było dawniej miastem, lokowane w 1413 roku, w XVI wieku położone w województwie bełskim[7]. W 1570 roku należało do starostwa horodelskiego[8]. W latach 1975–1998 w województwie zamojskim.
Wieś jest sołectwem, siedzibą gminy Horodło[9]. Według Narodowego Spisu Powszechnego (marzec 2011 r.) liczyła 1035 mieszkańców i była drugą co do liczby ludności miejscowością gminy[10].
Wieś jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii Świętego Jacka i Matki Bożej Różańcowej[11].”
źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Horodło
Budynek OSP w Horodle
Horodelskie lwy
„Lwy horodelskie – dwie wapienne rzeźby przedstawiające naturalnej wielkości kamienne lwy siedzące na postumentach. Rzeźby znajdują się w parku we wsi Horodło w województwie lubelskim.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lwy_horodelskie
Kościół św. Mikołaja Cudotwórcy i Podwyższenia Krzyża Świętego w Horodle
„Kościół św. Mikołaja Cudotwórcy i Podwyższenia Krzyża Świętego w Horodle – kościół rzymskokatolicki, dawniej cerkiew neounicka w Horodle.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościółśw._Mikołaja_i_Podwyższenia_KrzyżaŚwiętego_w_Horodle
We wsi jest i poczta i bank spółdzielczy. Są dwa dyskonty, szkoła, cmentarz, piękny park. Jest też lokalna restauracja Sława.
Restauracja Sława i cerkiew jest opisana tutaj : https://50ok.pl/horodlo-drewniany-kosciol-sw-mikolaja-cudotworcy-oraz-podwyzszenia-krzyza-swietego-przecudowne-wnetrze/
Kościół opisałam tutaj : https://50ok.pl/horodlo-piekny-kosciol-sw-jacka/
Podsumowanie
Mini reportaż zakończony, poszukajcie na tej stronie reportaży z Horodła, warto tu przyjechać. Odwiedziłam kilka razy, jest niedaleko Hrubieszowa, 5 km od granicy z Ukrainą.
Johanka