Przejeżdżałam tu tylko, jadąc w kierunku Nikiszowca. Po tym, jak obejrzałam inne zabytki i ciekawe miejsca , muszę namówić małżonka by ponownie odwiedzić to miejsce. Dzisiaj przedstawiam kościół, który mnie zachwycił, poprosiłam o zatrzymanie się i zrobiłam kilka zdjęć.
Dwa słowa o dzielnicy
„Dąbrówka Mała (niem. Klein-Dombrowka[3][4][5], Eichenau[6][5][7]) – część oraz dzielnica Katowic, położona w północno-wschodniej części miasta, nad Brynicą. Dzielnica ta poza samą Dąbrówką Małą składa się z większości jej dawnych przysiółków i kolonii: Stary i Nowy Czekaj, Georg, Norma, Pniaki oraz Pod Młynem, a także z osiedla Konstantego Michalskiego. Poza zaś granicami dzielnicy, w Szopienicach-Burowcu znajduje się dawna kolonia Dąbrówki Małej – Burowiec.
Początki Dąbrówki Małej sięgają XV wieku. Należała wówczas do księstwa siewierskiego. Dynamiczny rozwój miejscowości nastąpił w drugiej połowie XIX wieku wraz z powstaniem tu zakładów górniczych i hut, co spowodowało szybki wzrost liczby ludności. Od 1945 wieś tworzyła odrębną gminę, w 1951 roku weszła w skład miasta Szopienice. Wraz z nim 31 grudnia 1959 roku włączono ją do Katowic. Po 1989 roku w Dąbrówce Małej zaszły przemiany gospodarcze związane z likwidacją przemysłu ciężkiego, a także rozwojem nowych gałęzi gospodarki.
Zabudowę Dąbrówki Małej stanowią w głównie kamienice i familoki, wzniesione przy istniejących kopalniach i hutach z przeznaczeniem dla pracowników i ich rodzin. Obok nich powstały osiedla mieszkaniowe z tzw. wielkiej płyty (w tym osiedle K. Michalskiego i bloki przy ulicy Wiertniczej), wybudowane w latach 60. i 70. XX wieku. Dąbrówkę Małą otacza ważny szlak komunikacyjny – droga ekspresowa nr 86 oraz rzeka Brynica. W 2007 roku dzielnica liczyła 5 411 mieszkańców (1,7% ludności Katowic).”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dąbrówka_Mała
Kościół Św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Wielkiej
„Kościół świętego Antoniego z Padwy – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Katowice-Bogucice archidiecezji katowickiej. Znajduje się w katowickiej dzielnicy Dąbrówka Mała.
Jest to świątynia zaprojektowana przez architektów: J. Meyersa i R. Fiszera z Wrocławia i wzniesiona w latach 1911-1912. Posiada konstrukcję trzynawową i charakter bazylikowy. Została zbudowana w stylu neobarokowym z elementami modernizmu. Fasada kościoła jest ozdobiona okazałą wieżą. Wyposażenie świątyni reprezentuje styl neoromański (są to m.in. ołtarz główny, ambona, konfesjonały, balaski i rzeźba Piety) oraz neobarokowy (są to ołtarze boczne). Te ostatnie zostały zbudowane w pracowni rzeźbiarza M. Laua w 1916 roku we Wrocławiu. Z kolei autorem malowideł ściennych (1933-1934) nad wyżej wymienionymi ołtarzami był malarz Pawlikowski z Krakowa. Uroczyście świątynia została poświęcona w dniu 17 listopada 1912 roku. Dwa lata później w jej wnętrzu zostały zamontowane pięknie brzmiące organy. W 1948 roku w czasie wielkiej wichury, która przeszła nad Katowicami, została zniszczona część kopuły wieży świątyni. Natomiast w latach 80. XX wieku zostało przebudowane prezbiterium kościoła[3].”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Antoniego_z_Padwy_w_Katowicach-Dąbrówce_Małej
Podsumowanie
Czasem przejazdem trafiam na takie perełki architektury jak ten kościół. To jest urok podróży spontanicznych.
Johanka