Tylko tu przejeżdżałam, ale znalazłam parę perełek, jedną z nich jest Pałac Suchodolskich. Mieści się tu siedziba lokalnego Ośrodek Kultury, i Turystyki – właśnie trwały przygotowania do biegu przełajowego. Byłam tu w sierpniu 2024.
Powiedziałam „dzień dobry” miłym panom rozkładającym taśmy i sprzęt, a oni od razu spytali czy jestem ze Śląska. Niestety, choćbym mówiła po polsku, akcent zawsze mnie zdradzi.



Dwa słowa o Dorohusku Osadzie
„Dorohusk-Osada – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim, w gminie Dorohusk[5][6]. Przez miejscowość przebiega droga wojewódzka nr 816.
Wieś powstała w XIX wieku w Słowniku nie wymieniona w składzie dóbr Dorohusk. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa chełmskiego.
W Dorohusku-Osadzie znajduje się Urząd Gminy Dorohusk, choć siedzibą władz de jure jest Dorohusk. Wieś wchodzi w skład sołectwa Berdyszcze, Dorohusk-Osada[7]. Według Narodowego Spisu Powszechnego z roku 2011 wieś liczyła 929 mieszkańców i była drugą co do liczby ludności miejscowością gminy[8].”
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Dorohusk-Osada






Pałac Suchodolskich
„W pobliskiej miejscowości Dorohusk-Osada znajdują się m.in. pałac barokowy z XVIII w., wzniesiony przez dziedzica Dorohuska Michała Maurycego Suchodolskiego oraz Kościół pw. Matki Boskiej i św. Jana Nepomucena z 1821.”
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Dorohusk#Historia




Pałac Suchodolskich w Dorohusku- Osadzie
„Pałac barokowy z XVIII w., wzniesiony przez dziedzica Dorohuska Michała Maurycego Suchodolskiego na wysokiej skarpie nadbużańskiej. Obiekt murowany, parterowy z piętrową częścią środkową i parterowymi alkierzami. Wnętrze dwutraktowe z obszerną sienią i ośmiobocznym salonem. Dach łamany polski. Pierwotnie przed pałacem (po bokach) znajdowały się dwie oficyny i prowadziła do niego brama. Oficyny łączyły z pałacem przejścia arkadowe. Obecnie obiekt jest wyremontowany, część pomieszczeń zajmuje biblioteka oraz ośrodek kultury i sportu. Przy pałacu pozostałości XVIII wiecznego parku z klasycystycznymi nagrobkami kamiennymi rodziny Suchodolskich. W 1934 władze gminy Turka kupiły pałac na szkołę. Jego wschodnia część oraz dwie oficyny zniszczone przez pożar w 1920 zostały w 1936 rozebrane do fundamentów. W 2018 roku wymieniono dach i pomalowano elewacje. W pobliżu widoczne są pozostałości trzech bastionów ziemnych[9].”
źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Dorohusk-Osada#Zabytki_architektury





Mogiła żołnierzy Księcia Józefa Poniatowskiego jest poprzedzona tablicą
Na tablicy czytamy :
„Zespół Pałacowy Suchodolskich w Dorohusku”
„Mogiła 10 żołnierzy księcia Józefa Poniatowskiego
poległych pod Dorohuskiem 18 lipca 1792 roku
po bitwie z wojskami rosyjskimi”.





Nieco dalej od pałacu jest ten pomnik, albo dawny grobowiec, nie znalazłam nic o tym.




Podsumowanie
Jak widzicie, podróże po Lubelszczyźnie pozwalają odkrywać wiele mało znanych miejsc, a ja jestem zaszczycona drodzy Sympatycy przedstawiać je Państwu.
Johanka