Żywa Biblioteka w Katowicach

0
860

Po raz kolejny w Miejskim Domu Kultury „Bogucice-Zawodzie” w Katowicach można było wypożyczyć Żywą Książkę. Organizatorką wszystkich edycji akcji jest Pani Janina Piwowarczyk ze Stowarzyszenia Nasze Osiedle Ścigały.


Początki Żywej Biblioteki

Historia Żywej Biblioteki sięga 1993 r. kiedy to w Kopenhadze został pobity młody chłopak. Jego przyjaciele wówczas założyli stowarzyszenie STOP PRZEMOCY, by móc przeciwdziałać takim zjawiskom. Ich akcje cieszyły się wielkim zainteresowaniem, a w 2000 r. zostali poproszeni do udziału w festiwalu muzycznym, by przyciągnąć tam młodych ludzi. Wówczas narodził się pomysł, by ludzie mogli się „wypożyczać” poznając się i redukując uprzedzenia. Metoda ta w 2004r. została uznana przez Radę Europy za oficjalną metodę edukacji o prawach człowieka. Pierwsza Żywa Biblioteka w Polsce odbyła się w 2007 r. a obecnie organizuje ją 50 podmiotów. Żywa Biblioteka działa w 70 krajach świata.  Organizacją, która czuwa nad Ż̇ywą Biblioteką i dba o jej jakość, jest Human Library Organization.

W Polsce koordynatorem Żywej Biblioteki jest stowarzyszenie Diversja z Wrocławia, a w Katowicach akcja ma już 7 lat.

„Żywe bestsellery”

 Największym zainteresowaniem cieszą się osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i uzależnieniami, różnych wyznań, czy narodowości. Docieramy do nich osobiście i przez znajomych. Jak dotychczas nie udało się dotrzeć do środowiska Romów, nie są oni chętni do przyjęcia zaproszenia. Wiemy jednak, że w innych Żywych Bibliotekach Romowie pojawiają się.

Główne cele projektu

Podstawowym celem jest kształtowanie świadomości, akceptacja dla inności, ale i stworzenie przestrzeni dla dialogu i porozumienia. Ja przyjęłam, że każdy z czytelników wychodząc z Żywej Biblioteki wypełnia ankietę. Jest to dla mnie miernik jakości „mojej” Żywej Biblioteki, ale i jej ocena. Z ankiety dowiaduję się również co czytelnik wynosi z rozmów, jak rozmowy wpłynęły na jego postrzeganie osób obarczonych stereotypami, osób wykluczonych społecznie.

Czekamy na kolejne edycje Biblioteki i życzymy powodzenia!

Janina Piwowarczyk – Członkini Śląskiej Rady ds. Seniorów oraz metropolitalnego Zespołu ds wyzwań demograficznych. Prowadzi w Katowicach senioralne stowarzyszenie Nasze Osiedle Ścigały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj